Volby 2021: Inflace a covid, Babišovo dilema, Zemanova ochrana hranic

2 měsíce starý 62

Poklidná kampaň

Po téměř třítýdenním volnu a naplnění plánované odstávky od českého politického života (nejen od něj) přináší první nádechy pražského ovzduší po návratu jedno velké překvapení. V předvolební kampani se za ty tři týdny na první pohled nic moc nestalo. Celkem si umím představit personu s jiným povoláním, než je to mé, která se vrací se z pobytu za hranicemi a ani si nevšimne, že za necelý měsíc budou parlamentní volby. Je sobota večer a člověk se musí na nějaký čas ponořit do četby seriózních médií a webových stránek, aby si udělal obraz, co se tu vlastně děje a ocení jistý poklid situace se sobeckým konstatováním, že mu nic podstatného neuteklo.

Dilema, které by mohl řešit Andrej Babiš

Nedělní dopoledne přináší informaci z průzkumu společnosti STEM, že ANO Andreje Babiše by získalo ve volbách 32,4 procenta hlasů. Tak vysoké číslo pro možného vítěze voleb už tu dlouho nebylo. Druhá koalice Spolu by získala 20 procent, třetí Piráti a STAN 18 procent, čtvrtá SPD Tomia Okamury 11,8 procenta a komunisté něco málo přes pět procent.

STEM

Čísla vypadají pro demokratickou opozici dost špatně, průzkum potvrzuje trend posledních týdnů. Šel by Andrej Babiš do koalice se dvěma extremistickými stranami, kdyby tak volby dopadly skutečně? Otázka je to předčasná. Průzkumy pořád potvrzují, že voliči se budou rozhodovat až těsně před volbami, někteří až ve volební místnosti.  A samozřejmě je tu statistická chyba, třeba volební model Data Collect z počátku tohoto měsíce ukazuje stejné pořadí, jen ANO má o sedm procent méně a demokratická opozice dohromady o pět procent víc.

Poslední šance se ukázat v práci

Tento týden přinese událost, která by měla voliče zajímat. Poslední zasedání současné poslanecké sněmovny, na kterém by měli zákonodárci probrat skoro dvě stovky bodů. To samozřejmě nezvládnou, za čtyři roky stihli schválit rekordně málo, jen 296 nových zákonů a norem (viz text na webu Respektu). Na posledním zasedání by se měli soustředit na věci, které jim vrátil Senát – často s úpravami dohodnutými se sněmovnou. Je jich dohromady dvanáct. Jednání sněmovny bude evidentně součástí předvolební kampaně.

Opozice bude prosazovat třeba schválení „lex Dukovany“ znemožňující účast Rusům a Číňanům při dostavbě jaderné elektrárny. Bude se jednat také o novele o střetu zájmů, zákonu o lobbingu, o týdenním navýšení dovolené a dalších bodech. Levici, pravici, středu, extremistům i umírněným poslancům nabízejí prostor k vyjádření před televizními kamerami - a voličům možnost vidět své možné favority v akci. V minulosti to dopadalo tak, že první využili prostor nad míru, ti druzí se viděným „nenechali ovlivnit“. Ale sledovat online předvolební klání ve sněmovně by mohlo být inspirativní.

Inflace a covid

Překvapivě málo – aspoň tedy pro tři týdny nezúčastněného diváka či čtenáře – se v kampani mluví o dvou pro voliče velkých tématech. Za prvé - o inflaci a zdražování potravin, energie, stavebnin a dalších komodit. A za druhé o covidové pandemii. „Kdo může“ za vzrůstající ceny? Vláda? Covid? Podnikatelé? Ceny vystřelily nahoru tak prudce, že se stanou nepochybně součástí rozhodování komu hodit hlas. Autor tohoto textu nenašel v rešerších v podstatě žádné zřetelné vyjádření politiků – o zdražování se mluví, ale pro voliče to není srozumitelné. Podobné je to s pandemií: čísla nakažených porostou, na tom se shodne naprostá většina expertů. V kampani se objeví otázka, jestli se v úspěšnosti boje proti covidu vrátíme do jarní katastrofy – pokud jde o schopnost především vlády, ale i opozice věc řešit. Není jisté, zda jsou na ni poslanečtí kandidáti připraveni. Třeba Andrej Babiš se nevyjadřuje. Loni touto dobou sliboval chytrou karanténu a už žádný lockdown. Nevíme, co bude slibovat letos, ale mohou to být sliby pro mnoho lidí osudové.

Miloš Zeman a ochrana hranic

„Expertní tým prezidenta republiky se na svém zasedání zabýval důsledky neúspěšné mise NATO v Afghánistánu. Identifikoval pro Českou republiku dvě bezpečnostní rizika, a to migrační a teroristické,“ uvedl v neděli mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Tým se vyslovil pro zásadní posílení ochrany našich státních hranic ve spolupráci s dalšími zeměmi EU,“ dodal mluvčí.

Souvisí tahle zpráva nějak s volbami? Zdánlivě ne. Migrace ani terorismus nejsou předvolební témata, i podle průzkumu STEM je řadí voliči spíše do pozadí svých preferencí. Prezidentovo vyjádření ale nahrává stranám, pro něž je protiimigrační politika velkým tématem. Ochrana hranic také. I když prezident a dva přítomní ministři (zahraničí a obrany) Jakub Kulhánek a Lubomír Metnar musí vědět, že účinná ochrana „zelené české hranice“ není v silách ani policie, ani armády. Nehledě na to, že jsme uprostřed schengenského prostoru EU i pravidel Unie. Tak uvidíme, jak prezidentovým týmem nahozené téma uspěje ve volební kampani.

Zdroj