Volby by vyhráli Piráti se STAN

3 týdny starý 9

Volební vítězství přisoudil koalici Pirátů a STAN také model agentury Kantar CZ z přelomu ledna a února a březnový model společnosti Median.

Na třetím místě by se podle Ipsos umístila koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09 s výsledkem 20,9 procenta. Právě pro toto opoziční spojenectví agentura Ipsos volební průzkum realizovala. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD, které by nyní volilo 9,5 procenta lidí.

ČSSD a komunisté mimo Sněmovnu

Sociální demokracie a KSČM si v porovnání s únorem pohoršily a v březnu by dosáhly shodného zisku čtyři procenta hlasů, uvedli autoři průzkumu. Koalice Piráti/STAN si oproti předchozímu modelu o dva procentní body polepšila, zatímco podpora ANO se nezměnila.

Koalice Pirátů a hnutí STAN má také v současnosti největší volební potenciál. Pokud by ji volili všichni voliči, kteří ji alespoň zvažují, získala by 44,9 procenta hlasů. Koalice Spolu má nyní potenciál 35,9 procenta. Třetí by skončilo v březnu s volebním potenciálem 31,6 procenta ANO, u kterého se tento ukazatel postupně snižuje už od letošního ledna.

Voleb by se nyní zúčastnilo 65 procent oprávněných voličů. Sněmovní volby se konají 8. a 9. října. Výzkum Ipsos provedla na vzorku 1036 respondentů od 12. do 16. března.

Zdroj