Volby na Slovensku ONLINE: Budu prezidentem všech, slíbil Pellegrini. Rozhodl strach, uznal porážku Korčok

před 1 měsíc 83

Novým slovenským prezidentem se stane dosavadní šéf parlamentu Peter Pellegrini. Sčítání hlasů naznačuje, že druhý Ivan Korčok již nemá šanci ho předběhnout. Konečné volební výsledky budou známy v noci na neděli. Pellegrini v červnu nahradí ve funkci dosavadní slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Druhé kolo voleb na Slovensku skončilo ve 22:00. Novinky, aktuální vývoj, průběžné sčítání hlasů i výsledky voleb sledujeme v našem online zpravodajství.

Volební průzkumy favorizovaly Petera Pellegriniho už před prvním kolem, jeho výsledek tak mnohé překvapil. Předsedu strany Hlas-SD v něm dokázal o pět a půl procenta porazit diplomat Ivan Korčok. Ostatní prezidentští kandidáti, mezi kterými nechyběli například Štefan Harabin nebo Igor Matovič, skončili výrazně za oběma favority.

Volební průzkumy pro druhé kolo už byly mnohem vyrovnanější. Ivan Korčok byl například mírným favoritem podle slovenských sázkových kanceláří. Přesto se mu na konečné vítězství dosáhnout nepodařilo. Průběžné volební výsledky a sčítání hlasů sledujeme online. 

Aktuální novinky sledujte v našem ONLINE zpravodajství:

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) věří, že Pellegrini bude v nové pozici plně podporovat česko-slovenskou spolupráci a bude zárukou pevného zakotvení Slovenska v EU a NATO.

S gratulací vítězi se připojil i český premiér

Předseda české vlády Petr Fiala (ODS) také pogratuloval Peteru Pellegrinimu k vítězství v prezidentských volbách na Slovensku. Věří v další „rozvíjení výborných a hlubokých vztahů“ mezi zeměmi.

Čaputová poblahopřála Pellegrinimu ke zvolením novým prezidentem

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poblahopřála předsedovi sněmovny Peteru Pellegrinimu k vítězství v sobotním rozhodujícím kole přímých voleb svého nástupce v úřadu. Média o tom informoval mluvčí Čaputové Martin Strižinec. Čaputová se o znovuzvolení neucházela, její pětiletý prezidentský mandát skončí v polovině června.

Pellegrini poděkoval Ficovi za podporu a přislíbil vládě loajalitu

„Národ rozhodl, koho chce mít za prezidenta,“ řekl dosavadní předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který podle zatím předběžných výsledků zvítězil v prezidentských volbách na Slovensku. Téměř 1,4 milionu hlasů, které ve volbách hlavy státu získal, označil Pellegrini za satisfakci za vše, co jej během kampaně potkalo. Vítězství ve volbách podle Pellegriniho upevní vládu premiéra Roberta Fica a vládní koalici. „Vláda se nemusí obávat, že z Prezidentského paláce vznikne oportunistické centrum, které vládě bude škodit,“ uvedl příští šéf státu.

Neúspěšný kandidát Korčok se silně vymezil vůči svým kritikům

„Jsem upřímně zklamán, rozčarován. Nejsem zlomen. Výsledek je třeba přijmout a respektuji ho,“ řekl Korčok. Prezidentské volby na Slovensku podle něj ukázaly, že je lze vyhrát i s netransparentní kampaní a také šířením nenávisti. Dodal, že o vítězi rozhodla vysoká volební účast a strach. Pellegrini v kampani například obhajoval rozhodnutí nynější vlády premiéra Roberta Fica zastavit ze státních zásob vojenskou pomoc Ukrajině bránící se vojenské invazi Ruska. O Korčokovi zase Pellegrini a někteří další politici vládní koalice tvrdili, že by byl prezidentem války. „Toto vám nezapomenu,“ řekl Korčok, když přiznal svou volební porážku.

Je sečteno 99 procent hlasů, Peter Pellegrini vítězí s 53,5 procenty, Korčok získal 46,4 procenta. 

Kandidát Ivan Korčok již přiznal svou porážku

Kariérní diplomat Ivan Korčok přiznal porážku v dnešním rozhodujícím kole prezidentských voleb na Slovensku. Hlavou státu tak bude Peter Pellegrini, spojenec premiéra Roberta Fica.

Pellegrini ve slovenských prezidentských volbách vítězí nad Korčokem

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica, v rozhodujícím druhém kole slovenských prezidentských voleb vede s téměř 57 procenty hlasů před diplomatem Ivanem Korčokem se 43 procenty. Sečteny jsou hlasy ze čtyř pětin volebních místností. V prvním kole voleb hlavy státu, které se konalo před dvěma týdny, Korčok, podporovaný opozicí, ve zhruba tomto stadiu sčítání hlasů strhl vedení na svou stranu. „Volby vyhrál Peter Pellegrini. Ivan Korčok už ho nemůže předstihnout,“ napsal na svém webu deník Sme. 

Pellegrini ve slovenských prezidentských volbách jasně vede před Korčokem

Na Slovensku je sečteno přes 90 procent hlasů. K jasnému vítězství míří šéf parlamentu Peter Pellegrini, který si před Korčokem stále udržuje pohodlný náskok. 

Po sečtení 88 procent volebních okrsků přesvědčivě vede Pellegrini, Korčok za ním zaostává o více než 11 procentních bodů. 

I po sečtení 80 procent volebních okrsků zůstává ve vedení Peter Pellegrini s 56,7 procenty. Korčok má 43,3 procenta. 

Je sečteno 67,5 procenta volebních okrsků. Stále vede Pellegrini, jeho náskok se ale zmenšuje. 

Sečtena je téměř polovina všech hlasů. Ivan Korčok se dotahuje na vedoucího Petera Pellegriniho. Šéf slovenského parlamentu má nyní 59,3 procenta hlasů, bývalý ministr zahraničí 40,6 procenta. 

Je sečteno přes třicet procent hlasů. Vedení stále drží Peter Pellegrini s více než 62 procenty. Korčok má necelých 38 procent. 

Po sečtení prvních 15 procent hlasů se stejně jako v prvním kole voleb ujal vedení Peter Pellegrini, který má necelých 66 procent hlasů, Korčok 34 procent. Do konce sčítání je ale ještě daleko. 

Volební model Medianu SK také hovoří pro Korčoka

Podle volebního modelu agentury Median SK pro veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska (RTVS) by měl Ivan Korčok získat 51,1 procenta hlasů a Pellegrini 48,9 procenta hlasů. Analytik Medianu SK Michal Mislovič však obratem upozornil, že v tuto chvíli nelze s jistotou říct, kdo je vítězem voleb. Pravděpodobněji to ale podle něj bude Korčok.

Sázkové kanceláře stále favorizují Korčoka

Sázkové kanceláře i nyní odhadují, že slovenské prezidentské volby vyhraje Ivan Korčok s 51,9 procenta hlasů, zatímco Peter Pellegrini získá 48,1 procenta, napsal krátce po zavření volebních místností slovenský Denník N. Brzy se ukáže, nakolik byl tento tip přesný.

Na Slovensku skončily volby prezidenta. Voliči rozhodovali o tom, zda novou hlavou státu bude kariérní diplomat Korčok, nebo šéf parlamentu Pellegrini. Sčítání hlasů započalo. 

Do svého prezidentského štábu dorazil i druhý kandidát Ivan Korčok

V bratislavské Petržalce dosáhla účast ve druhém kole prezidentských voleb 60 procent, a to už v 19:00. Jak agentuře SITA sdělila mluvčí městské části Mária Valašková, účast ve druhém kole již překonala celkovou účast v prvním kole prezidentských voleb.

Peter Pellegrini dorazil do svého volebního štábu

„Dám si nealkoholické pivo, možná sklenku prosecca a počkám na výsledky v kruhu přátel,“ řekl optimisticky. Přiznal, že tak napínavé volby tu už dlouho nebyly. „Prohra druhého soupeře bude určitě se ctí,“ řekl.

Zbývá necelá hodina do konce voleb

Fico odvolil

Necelou hodinu a půl před uzavřením volebních místností oznámil premiér Robert Fico, že šel volit. "Dnes jsem stihl vše, co jsem si naplánoval. Doufám, že vám, kteří jste měli celý den povinnosti, také zbylo trochu času na volby," napsal na Facebooku.

Volební účast

V největších bratislavských okrscích by mohla být volební účast podobná nebo dokonce vyšší než v prvním kole voleb, uvedli mluvčí místních samospráv nebo místních úřadů.

"Lidé chodí k volbám průběžně, i takto brzy večer," uvedla mluvčí městské části Petržalka Mária Halašková s tím, že k 19. hodině byla volební účast asi 56 procent.

Volba premiéra Fica

Slovenský premiér Robert Fico zatím stále nekomentoval, zda již hlasoval ve druhém kole. 

Jedna z volebních místností ve Vysokých Tatrách se nachází v Sanatoriu Dr. Guhra v Tatranské Poliance, pro volební komisi je vyčleněn prostor v kinosále. Její předsedkyně Jana Blahová pro server Pravda.sk uvedla, že pacienti sanatoria, turisté i místní obyvatelé přišli volit hned ráno.

Druhé kolo voleb probíhá bez problémů, informoval předseda státní volební komise Eduard Burda. Uvedl to na tiskové konferenci společně s Evou Chmelovou, ředitelkou odboru voleb, referenda a politických stran slovenského ministerstva vnitra.

Burda dodal, že zaznamenali dva incidenty, v jednom případě šlo o člena komise pod vlivem alkoholu a ve druhém byl prý nevhodně oblečen. Jinak prohlašují, že jde o běžný volební den.

Členka volební komise na jihu Slovenska hlasovala v dnešním rozhodujícím kole prezidentských voleb podle úřadů i za svou dceru, hlas bude započítán.

Tuzemští politici se k dnešním volbám zatím vyjadřují spíše v obecné rovině. Výjimku udělal místopředseda Senátu a TOP 09 Tomáš Czernin, který podpořil Ivana Korčoka. 

Chtěl bych u druhého kola prezidentských voleb popřát Slovensku, ať si zvolí zkušeného lídra, který nemyslí jen na sebe. Takový kandidát je podle mne jen jeden. Slovensko, veľa štastia!
🇸🇰 https://t.co/rvCaRBcfuV
PS. Ilustrace od Tomski&Polanski. pic.twitter.com/CBDfbBaEcP

— Tomáš Czernin (@TomasCzernin) April 6, 2024

V Poluvsí, hornonitranské obci, s nejvyšší volební účastí v prvním kole dnes přichází do volební místnosti méně voličů.

Slovenský DenníkN se pokusil odhadnout, jak může volební účast ovlivnit výsledky voleb.

Volební účast v okresním městě Nové Zámky se zatím zdá být vyšší než v prvním kole. Před jedním z okrsků se tvoří kolony, napsal server SME.sk. Na odhad, zda bude celkově vyšší i po zavření uren, je ale stále příliš brzy. 

Předseda slovenského statistického úřadu Martin Nemky informoval, že výsledky voleb začne úřad zveřejňovat po 22. hodině v 10minutových intervalech, píše server SME.sk.

Volit přijeli i Slováci z Česka

Do pohraniční obce Kúty jaok už tradičně přijeli volit i Slováci z České republiky. Před všemi třemi volebními místnostmi se tvořily davy lidí. Jen v Kútech jich z mezinárodního rychlíku vystoupilo více než sto a společně přišli do volebních místností přes Továrenskou ulici, píše zpravodajský web Sme.sk.

Ve věznici v Košicích je o volbu prezidenta větší zájem než o jiné volby

"O prezidentské volby je ze strany obviněných a odsouzených větší zájem než o jiné volby. Je to z pochopitelných důvodů, vzhledem ke kompetencím, které prezident Slovenské republiky má," uvedl Marek Kristan, ředitel věznice v Košicích.

Pellegrini odvolil

Do obce Rovinka dorazil prezidentský kandidát Peter Pellegrini, kde odevzdal svůj hlas.  „Bude to extrémně těsné. Pravděpodobně se dařilo oběma stranám mobilizovat své příznivce,“ uvedl.

Prezidentka Zuzana Čaputová odevzdala svůj hlas ve druhém kole voleb. Vyjádřila soustrast pozůstalým obětí nehody ve Spišském Podhradí na východě Slovenska, píše server stanice TA3.

Autobus na východě Slovenska srazil několik lidí, dva lidé zahynuli

Autobus ve Spišském Podhradí na východě Slovenska srazil několik lidí. Na místě jsou dva mrtví a nejméně pět zraněných, informovaly na sociálních sítích slovenské záchranné služby.

Do Spišského Podhradí míří slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj, uvedla jeho kancelář. Autobus podle ní srazil deset lidí na církevním setkání mladých věřících.

"Zásah stále probíhá, počty pacientů se ještě mohou změnit," uvedla záchranná služba. Záchranáři na místo vyslali čtyři sanitky a dva vrtulníky, zasahují také hasiči a policie, podle které se nehoda stala na silnici u Spišské Kapituly.

Korčok odvolil

V Bratislavě spolu se svou manželkou odvolil první z prezidentských kandidátů Ivan Korčok. V prezidentských volbách na Slovensku jde i o budoucí směřování země, musíme překonat stagnaci a rozdělení společnosti, řekl. Jeho soupěř Peter Pellegrini by měl odvolit kolem 11.00.

V jednom z okrsků v okrese Spišská Nová Ves se volební místnost otevřela o pět minut později. Člen okrskové volební komise TASR řekl, že se nejednalo o nic vážného.

Ve dvou okrscíh – v obci Bystrany a Nové Město nad Váhom – se volební místnosti otevřely o pět minut později. Tyto volební místnosti se tak oficiálně zavřou až ve 22.05. 

Kandidáti se chystají hlasovat

Prezidentský kandidát Ivan Korčok by měl volit v 9.30, Peter Pellegrini kolem 11.00.

Slovenská policie podle Denníku N obvinila v kauze únosu Vietnamce osm lidí, včetně poradce Fica

Slovenská policie obvinila osm lidí v sedm let staré kauze únosu vietnamského podnikatele z Německa přes Česko, Slovensko a Moskvu do Vietnamu. Mezi stíhanými jsou příslušníci vietnamské tajné služby a někdejší poradce slovenského premiéra Roberta Fica. Napsal to list Denník N.

Podnikatel a bývalý komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh byl unesen za bílého dne z centra Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu, kde byl odsouzen k doživotnímu trestu za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že se podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, do země vrátil dobrovolně. Denník N napsal, že německé soudy vynesly v kauze už dva pravomocné odsuzující rozsudky.

Slovenská společnost je zakletá v určitém koloběhu, říká spisovatel Karika

Spisovateli Jozefu Karikovi, který patří k nejúspěšnějším slovenským autorům, vyjde na podzim v češtině kniha Černý rok. Je to druhý díl trilogie Černý kruh, jejíž první část Černá hra, oceněná cenou literární kritiky Zlaté pero, se v českém překladu objevila v roce 2016. Trilogie mapuje nálady a vývoj slovenské společnosti od roku 1989 až po současnost. Karika to řekl v rozhovoru s ČTK.

"Ten 'černý kruh' se bohužel ukazuje i v současném dění, že jsme jako společnost na Slovensku zakletí v určitém koloběhu, který je poměrně temný a který velmi těžce dokážeme prolomit. A když se to podaří, tak jenom na malou chvilku," uvedl Karika s odkazem na aktuální situaci před prezidentskými volbami u východních sousedů. V nich proti sobě stojí kariérní diplomat Ivan Korčok a předseda parlamentu Peter Pellegrini.

Policisté v Košickém kraji jsou od časných ranních hodin v terénu

Košičtí policisté se speciálně vycvičenými služebními psy dnes ráno kontrolovali budovy, v nichž volby probíhají. TASR o tom informovala košická krajská policejní mluvčí Lenka Ivanová s tím, že v případě potřeby jsou připraveni zasáhnout i policisté ze specializovaných oddělení.

"Ani tentokrát neponecháme nic náhodě, proto jsme opět vyčlenili dostatečný počet policistů, kteří budou dohlížet na veřejný pořádek, bezpečnost a plynulost silničního provozu. Volebním místnostem bude věnována zvýšená pozornost nejen ze strany uniformovaných policistů v motorizovaných či pěších hlídkách, ale i policistů, kteří tam budou, i když nebudou vidět," uvedl krajský policejní ředitel v Košicích Štefan Mužík.

Volební místnosti se uzavřou ve 22:00, pokud během hlasování nenastanou potíže.  V prvním kole před dvěma týdny skončilo hlasování proti plánu o půl hodiny později, protože dvě z celkového počtu více než 5900 volebních místností byly kvůli incidentům otevřeny déle.

Ředitelka odboru voleb slovenského ministerstva vnitra Eva Chmelová krátce po otevření volebních místností novinářům řekla, že úřad nemá informace o případných problémech při zahájení hlasování.

Druhé kolo prezidentských voleb na Slovensku právě začalo. Nástupcem Zuzany Čaputové bude buď Ivan Korčok, nebo Peter Pellegrini.

Prodejce letenek Pelikán: Odletů Slováků z ČR na Slovensko na volby přibylo

Slováci v období druhého kola slovenských prezidentských voleb létají častěji z Prahy na Slovensko. Zájem o letenky z Prahy do Košic na volební víkend vzrostl o 40 procent ve srovnáním s následujícími víkendy, řekla mluvčí slovenského prodejce letenek Pelikán Katarína Šuchterová. Čeští prodejci letenek Student Agency Travel, portál Letuška.cz ani Kiwi.com vyšší počet letů na Slovensko v období voleb nezaznamenali.

Přílety Slováků na slovenská a okolní letiště podle prodejce Pelikán v období voleb vzrostly o 70 procent. Zároveň také o 30 procent klesl počet odletů ze slovenských letišť, Slováci podle Šuchterové kvůli volbám odkládají dovolené.

Když vyhraje Pellegrini, česko-slovenské neshody se prohloubí. S Korčokem bude Bratislava nečitelná

Pokud se novou hlavou slovenského státu stane liberální diplomat a vítěz prvního kola Ivan Korčok, může Slovensko pokračovat ve dvojkolejnosti své zahraniční politiky z éry prozápadní prezidentky Zuzany Čaputové a naopak kritika Západu, premiéra Roberta Fica. V případě, že zvítězí předseda parlamentu Peter Pellegrini, se takřka určitě prohloubí vzájemné česko-slovenské neshody v některých mezinárodních a bezpečnostních otázkách, jako je například postoj k válce na Ukrajině. A zřejmě dojde i k dalšímu exodu podnikatelů a mladých a prozápadně smýšlejících Slováků do Prahy. Shodli se na tom politologové, které oslovil deník e15.

Celou analýzu si můžete přečíst zde.

Slovenské volby se proměnily v žumpu homofobních útoků a potravu pro psychopaty

„Jak byla slovenská prezidentská kampaň tři měsíce nudná, bez šťávy a nápadu, tak se mezi prvním a druhým kolem konečně trochu rozjela. Radost z toho mohou mít komentátoři, marketéři a psychopati nejrůznějšího druhu. Veřejnost už míň, neboť se kampaň rozkročila do osobní roviny, homofobních útoků a k porušování všech pravidel slušně vedeného politického marketingu,“ píše v komentáři pro e15 před druhým kolem hlasování publicista Robert Malecký.

Celý text si můžete přečíst zde.  

Cestování k volbám opět rozpoutalo na sociálních sítích debatu o zavedení korespondenční volby. Ta je na Slovensku možná jen při volbách parlamentních, v Česku neexistuje vůbec. 

Z Prahy odjel vlak, který zdarma sváží Slováky žijící v ČR k volbám, zastaví se v Brně 

V pátek v poledne odjel z pražského hlavního nádraží na Slovensko vlak, který bezplatně přepravuje Slováky žijící v Česku ke druhému kolu prezidentských voleb. Vlak ve spolupráci s Českými drahami vypravila slovenská iniciativa Mladí proti fašismu za peníze slovenských dárců. Vlak k volbám odveze asi 700 lidí, naplnil se celý. Po 16:00 se zastaví ještě v Brně, odkud odjede v 16:20.

Přečtěte celý článek