Volby online: Po sečtení poloviny okrsků vede Babiš nad Pavlem o šest procent. Náskok se snižuje

2 měsíce starý 36

15:50: Nerudová se sejde s Pavlem, aby domluvili kroky před druhým kolem volby prezidenta. Zůstává tu zlo a získalo poměrně dost, uvedla na adresu Babiše. (čtk)


15:45:  Prezidentský kandidát Marek Hilšer označil svůj volební výsledek, který se aktuálně pohybuje kolem 2,6 procenta, za prohru. Doufá, že ve druhém kole vyhraje ten lepší z kandidátů, kterým je podle něj generál Petr Pavel. Hilšer zopakoval, že mnoho jeho voličů ovlivnila obava z toho, aby nezvítězil Andrej Babiš (ANO). Lékař také zmínil, že měl nízkonákladovou kampaň. V politice nekončí. O tom, zda bude obhajovat post senátora, se rozhodne, až to bude aktuální. V minulé prezidentské volbě Hilšer získal 8,8 procenta hlasů, skončil tehdy pátý z devíti kandidátů. „Před pěti lety to pro mě bylo velké překvapení. Myslím, že jsem vybočoval z pelotonu, byl jsem někdo nový. Teď to tak nebylo,“ shrnul.

DSC_2729Autor: Matěj Stránský

Šestačtyřicetiletý lékař uvedl, že mu řada voličů psala, že je sice sympaťák, ale že musejí dát hlas někomu jinému, aby ve volbě hlavy státu nezvítězil Babiš. Podle Hilšera tak převážilo pragmatické uvažování. „Je vidět, že když člověk nabízí to samé, jednou to může být devět procent, jednou tři procenta. Rozhodují i peníze,“ podotkl. „Kampaň byla nízkonákladová, protože si myslím, že politici nemají být závislí na velkých penězích,“ doplnil. Toho, že nevyslyšel výzvy k odstoupení z voleb, aby tak podpořil jiné Babišovy protikandidáty, rozhodně nelituje. „Člověk nesmí utíkat z boje, musí bojovat až do konce a být připraven shořet,“ prohlásil. Tlak na své voliče, aby volili někoho jiného, označil za zasahování do jejich svobody.

Dodal, že politika pro něj není životním cílem. „Vždycky jsem reagoval na to, co se děje. Můžu dělat i celou řadu jiných věcí. Tím neříkám, že končím, ale mám vždycky otevřené dveře do jiných světů,“ vysvětlil. Svým voličům poděkoval za to, že nepodlehli tlakům a odvážně volili hodnoty, o kterých byli přesvědčení. Díky směřoval i svému shromážděnému týmu, kterému přednesl krátkou veršovánku: "dvě procenta nevadí, aspoň budem v podhradí“.


15:25: Petr Pavel poděkoval lidem, že přišli volit, i svým protikandidátům za dosavadní vedení kampaně, kterou označil za v rámci možností korektní. „Uvidíme, kdo se toho druhého poločasu dostane,” řekl zatím. „Nějaký plán máme. Jestli do druhého kola dostaneme, v obrysech jej představíme ještě dnes,“ dodal v sobotu po třetí hodině. A plán by podle všeho potřeboval opravdu propracovaný. Výsledky Andreje Babiše, jeho vyzyvatele ve druhém kole, jsou podle dosavadních výsledků lepší, než ukázaly průzkumy.

Na otázku Respektu, jak chce přesvědčit voliče, že mu mají dát ve druhém kole přednost před Andrejem Babišem, odpověděl: “Pokud nestačilo, co bylo dosud, pak bude určitě potřeba přidat. Jsem připraven přidat a zároveň také zdůraznit, co lidem nabízím, a také poukázat na konkrétní nebezpečí, které by vyplynulo z případného vítězství Andreje Babiše podporovaného částí voličů Jaroslava Bašty.” A na doplňující dotaz, co ono nebezpečí je, dodal: “Nebezpečí je, že bychom mohli sklouznout nejen k populismu, ale také k tomu, že se začneme odklánět od kurzu, který jsme sledovali posledních třicet let, tedy jasně demokratický, prozápadní, proevropský. Potom bychom se dostali někam na pomezí mezi Východ a Západ, do pozice země, která nebude brána vážně mezi našimi spojenci. Výrazně by nám to uškodilo. To je to největší nebezpečí.” (František Trojan, Ondřej Kundra)

https://twitter.com/mareksvehla/status/1614265918846025728

https://twitter.com/mareksvehla/status/1614269204298858496


15:10: Petr Pavel vyhrál prezidentské volby v České Čermné na Náchodsku, kde má rekreační objekt. Získal 77,37 procenta, druhý Babiš má 13,76 procenta hlasů. Ze stejného důvodu Danuše Nerudová vyhrála v Telecím na Svitavsku: získala tam 59,77 procenta. Po sečtení hlasů ve 45 procentech okrsků vedl v prezidentské volbě Babiš (38,25 pct) před Pavlem (32,30 pct). Následují Nerudová a Fischer. V Bruselu odevzdalo hlas v prvním kole prezidentských voleb 1267 Čechů. Účast je vyšší než při parlamentních i minulých prezidentských volbách. (čtk)

https://twitter.com/chaloupkovab/status/1614261347591618560


15:05: Prezidentský kandidát Jaroslav Bašta (SPD) se nedomnívá, že hlasy pro něho uberou hlasy Andreji Babišovi. Uvedl to po příchodu do volebního štábu v pražském Hotelu Duo. Za chybnou hypotézu označil prohlášení konzultanta Karla Komínka z Institutu politického marketingu, že čím více hlasů získá Bašta, tím méně jich dostane Babiš. „Myslím, že máme naprosto rozdílné voliče. Hnutí ANO a SPD jsou v tomto ohledu každé úplně jinde,“ řekl ČTK Bašta. Volební kampaň označil čtyřiasedmdesátiletý poslanec za zajímavou. „Bavilo mě to, a čím trvala déle, tím jsme se cítil lépe. Zaujalo mě povídání s lidmi, a pak debaty,“ sdělil.

09Autor: Milan Jaroš

Před pěti lety se prvního kola volby zúčastnilo přes 61,9 procenta voličů. „Očekával jsem volební účast kolem 68 procent, tak uvidíme,“ podotkl Bašta. V pátek uvedl, že v případě svého neúspěchu by ve druhém kole prezidentských voleb vhodil do urny prázdný lístek. „Své příznivce bych poprosil, aby se zachovali stejně jako já, protože voleb je třeba se účastnit,“ vyzval poslanec opoziční SPD. Před volbami mimo jiné uvedl, že by se jako prezident postavil politice současné vlády, kterou by odvolal. Tento krok někteří ústavní právníci zpochybňují. (čtk)

https://twitter.com/mareksvehla/status/1614269204298858496


14:55: Po sečtení hlasů ve čtvrtině okrsků vedl v prezidentské volbě Babiš (39,14 pct) před Pavlem (31,45 pct). Následují Nerudová a Fischer. (čtk)


14:40: Po sečtení hlasů v pěti procentech okrsků vedl v prezidentské volbě Babiš (39,31 pct) před Pavlem (30,94 pct). Následují Nerudová a Fischer. (čtk)

PredikceAutor: irozhlas.cz


14:30: “Na sto sprocent,” odpovídá žena Petra Pavla při příchodu do volební štábu na otázku, nakolik svému muži věří. Na Pavla čeká v pražském Operu špalír nejbližších spolupracovníků - a když se tu s manželku objeví, mohutně mu tleskají. Před tím byl prezidentský kandidát na vyhlídkovém letu, prohlédnout si z ptačí perspektivy a „s nadhledem“ zemi, kterou by chtěl jako prezident spravovat. (Ondřej Kundra)

https://twitter.com/okundra/status/1614252538538196997


14:25: Sál u restaurace v Centru pohybové medicíny, kde má tradičně štáb Andrej Babiš, je nacpaný novináři; je velký, takže se sem kolem 150 lidí pohodlně vejde. Kousek odtud je Agrofert, naproti sídlo ANO. Projekce vysílání ČT na zdi už ukazuje první čísla, jimiž se zatím po sečtení pár obcí nemá cenu zabývat. Sál je osvětlen národními barvami stejně, jako byla Babišova show: čelní stěnu u nachystaného podia osvětlují modrý, červený a bílý reflektor. Poslední promluvu měl Andrej Babiš k voličům na sociálních sítích v šst ráno a Žádal o hlas. “Oni už mají téměř všechno. Vládu, sněmovnu i Senát. Jsou všude. Pod jejich vedením jdeme do nejhoršího období v novodobé historii naší země. A naše země trpí,” říkal ve videu s Pražským hradem v pozadí. Tady ve štábu zatím není a nikdo neví, kdy na Chodov dorazí. Odpoledne by měli přijít někteří poslanci ANO.  (Ivana Svobodová)


14:20: V pražském Operu v centru města se zatím čeká na první sečtené hlasy a také na Petra Pavla. Do již poměrně přeplněného štábu by měl Pavel dorazit ve 14:30, o půl hodiny později by měl promluvit také k médiím. (František Trojan)


14:15: V pražské galerii Mánes se nachází štáb jediné kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové. Do fialových barev laděný prostor se nese v duchu celé její kampaně - a více než českou kampaň připomíná tu americkou. Obří obrazovku, na které je spuštěný přímý přenos České televize a sčítání výsledků, po okrajích zdobí záběry z kampaně, ze sociálních sítí a rekapitulace cesty bývalé rektorky Mendelovy univerzity.

danuse-3253Autor: Milan Jaroš

Už těsně po uzavření volebních místností do štábu přišla Danuše Nerudová se svou rodinou za velkého potlesku přítomných. Ty tvoří především mladší lidé a ženy ve středním věku. Část podporovatelů Danuši Nerudové přinesla dárky, například víno, a zmiňuje, že se těší, až jí dárky osobně předají. Nerudová se po celou dobu drží za ruku se svým manželem a mladším synem. V jejím týmu nicméně převládá obava po posledních dnech kampaně, které se jí v porovnání s Petrem Pavlem a Andrejem Babišem tolik nedařilo. Jak mimo záznam říkají, doufají, že Danuše Nerudová skončí alespoň na třetím místě a s dobrým výsledkem alespoň nad patnáct procent. (Andrea Procházková)


14:00: Hlasování v prvním kole letošních prezidentských voleb dnes ve 14:00 skončilo. Lidé v něm vybírali budoucí hlavu státu z osmi kandidátů. Vzhledem k výsledkům předchozích průzkumů je pravděpodobné, že podobně jako v minulých volbách nyní pouze určili dva finalisty, kteří souboj o místo na Hradě dokončí za dva týdny. Nejúspěšnějšími měli být podle sázkových kurzů generál Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš (ANO).

https://twitter.com/A_Prochazkova/status/1614247472632668160

První výsledky voleb by mohly být známy kolem 14:30, celkové pak podle odhadů ve večerních hodinách.  Účast se podle informací ČTK od volebních komisařů pohybovala v krajích od 50 do 75 procent. K favoritům patřila v průzkumech také bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která by mohla dosáhnout dvouciferného výsledku. O čtvrtou příčku podle průzkumů bojoval poslanec SPD Jaroslav Bašta se senátory Pavlem Fischerem (nezávislý) a Markem Hilšerem z klubu Starostů.

Někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima byl pokládán za outsidera voleb. Předstihnout ho podle průzkumů měl i podnikatel a někdejší sportovní komentátor Karel Diviš.

https://twitter.com/jirinadoba/status/1614241023894372352


13:20: Redakce Respektu bude vyhlašování výsledků sledovat ve štábech největších favoritů:

https://twitter.com/FTrojan/status/1614236871827005440

https://twitter.com/okundra/status/1614231655618850816


13:10: V prvním kole prezidentských voleb odvolila do sobotního poledne více než polovina voličů. V některých okrscích účast už dopoledne přesáhla 60 procent. Hlasování dosud nenarušily žádné významnější problémy, moravskoslezští policisté se ale zabývají podněty občanů na možné ovlivnění voleb. Lidé mohou přijít svůj hlas dát jednomu z devíti kandidátů do dnešních 14:00. Výsledky by mohly být podle statistiků známy dnes pozdě odpoledne či večer. Před pěti lety se prvního kola volby zúčastnilo přes 61,9 procenta voličů.

Volební účast v hlavním městě se dnes kolem 11:00 většinou pohybovala vysoko nad 50 procenty voličů. Dvě z oslovených radnic, a sice Praha 4 a 13, hlásily 60procentní účast. Ve středních Čechách byla dnes dopoledne účast většinou kolem 55 procent a například ve Zlíně zhruba 66 procent. Ve volební místností ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku byla kolem 12:30 účast 65 až 70 procent.

O něco vlažnější zájem lidí o hlasování byl na západě Čech. „Volební účast se pohybuje okolo 40 až 50 procent. Jsou ale i obce, kde je výrazně nižší, třeba na Nové Vsi, kdy byl ráno asi čtvrtinová,“ řekla dopoledne Johana Vydrová z kontrolní skupiny krajského úřadu. Také oslovené okrsky v Plzeňském kraji dnes dopoledne udaly volební účast mezi 40 až 50 procenty.

Moravskoslezští policisté se v prvním kole prezidentských voleb zabývají podněty občanů na možné ovlivnění voleb. Ve Frýdku-Místku si žena stěžovala na motivační dopisy, které naváděly k volbě konkrétních kandidátů, na Karvinsku zase voliči vadilo označení členů volební komise. ČTK to dnes řekl policejní mluvčí René Černohorský.

Odlišný problém řešili dnes dopoledne brněnští strážníci. V jedné z volebních místností v Žabovřeskách našli tříletého chlapce, který se cestou na hřiště ztratil své matce. Dítě bylo v pořádku.

V pořadí třetí přímé volbě hlavy státu se o přízeň voličů uchází osm kandidátů. Jsou jimi předseda ANO a expremiér Andrej Babiš, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, bývalí rektoři Danuše Nerudová a Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů a podnikatel Karel Diviš. Odborářský předák Josef Středula v pondělí z voleb odstoupil. Pokud žádný z kandidátů nyní nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postoupí první dva nejúspěšnější do druhého kola. Finále by se uskutečnilo za dva týdny, tedy 27. a 28. ledna.

Spolu s prezidentskými volbami se ve 13 obcích konají místní referenda. Většinou se týkají plánované výstavby, v Kladně je předmětem referenda zákaz hazardu ve městě.

Zdroj