Volby ve Finsku vyhráli opoziční konzervativci. Strana premiérky Marinové až třetí

2 měsíce starý 17

Finská premiérka Sanna Marinová | FOTO: Finnish Government / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons

Opoziční konzervativní Národní koaliční strana zřejmě těsně vyhrála nedělní parlamentní volby ve Finsku. Sociální demokraté premiérky Sanny Marinové skončili až třetí. Ve své prognóze to oznámila veřejnoprávní televize Yle. Sčítání však ještě neskončilo, zatím bylo sečteno 70,6 procenta hlasů.

Podle projekce Yle získá Národní koaliční strana 48 z 200 křesel v parlamentu. Druhá nacionalistická Strana Finů bude mít 46 křesel a sociální demokraté 43 křesel.

Dále čtěte

Vladlen Tatarskij (Profimedia)

Exploze v Petrohradu zabila vlivného ruského blogera. Podporoval válku na Ukrajině

číst článek »

Volební místnosti v zemi se zavřely v 19:00 našeho času. Výsledky hlasování, které rozhodne o složení dvěstěčlenného zákonodárného sboru, budou pravděpodobně zveřejněny v noci na pondělí. Čeká se vysoká volební účast, až 40 procent voličů odevzdalo hlasy předem.

Marinová je premiérkou od konce roku 2019. Vládu složila za podpory dalších čtyř stran vedených ženami. V kabinetu je nyní 11 žen a osm mužů.

Očekává se, že o budoucí vládě rozhodnou v zemi s 5,5 milionu obyvatel teprve koaliční jednání. Velmi nepravděpodobně se jeví pokračování stávající vlády ve stejném složení, protože jedna z koaličních stran – centristický Finský střed – už v další spolupráci pokračovat nechce.

Zdroj