Volební výbor bude opět řešit Českou televizi. Kdy se rozhodne o nových radních?

1 měsíc starý 12

Počet kandidátů do Rady České televize bude zřejmě opět kompletní. O novém jménu má na svém úterním jednání rozhodnout volební výbor poslanecké sněmovny. Pro výběr čtyř radních veřejnoprávní televize je potřeba dvanáct jmen, momentálně jich je však jen jedenáct. Jiří Grund totiž v minulém týdnu na post kandidáta rezignoval. 

Volební výbor sněmovny se sejde v úterý 10. května o půl jedenácté dopoledne. Na programu má pouze jeden bod, tím je právě dovolba kandidáta pro volbu čtyř nových členů Rady České televize. Důvodem je nedávná rezignace Jiří Grunda na post kandidáta. Poslanci mají podle zákona vybírat ze trojnásobku uchazečů, tedy z dvanácti lidí. Bez Grunda je ale finalistů pouze jedenáct.

Dále čtěte

()

Babišova a Zemanova garnitura pořádá již léta frontální útok na demokracii. Budeme ji bránit novinami

Redakce internetového deníku FORUM 24 dnes oznámila, že se rozšiřuje a uvede na trh nové médium. Tištěný novinový týdeník, který bude vycházet ...

číst článek »

„Důvodem mého rozhodnutí jsou zejména osobní důvody, které by mně v případě zvolení neumožňovaly vykonávat tuto veřejnou funkci s plným nasazením. Při navržení mé nominace mi tyto důvody nebyly známy,“ vysvětloval Jiří Grund v rezignačním dopise.

Ještě na začátku týdne hrozilo, že by sněmovna vybrala nové radní i z jedenácti kandidátů. Část zákonodárců však žádala o svolání mimořádné schůze volebního výboru dolní komory.

„Po odstoupení jednoho z kandidátů by nemusela sněmovna vybírat z trojnásobku nominovaných na obsazovaná místa, jak vyžaduje zákon, a tím by mohlo dojít k omezení demokratické volby poslanců,“ upozorňoval například poslanec a místopředseda volebního výboru Tomáš Martínek (Piráti). Dovolba chybějícího kandidáta by měla proběhnout i podle sněmovního legislativní odboru. 

O tom, kdo nakonec usedne do Rady České televize, by mohla dolní komora rozhodnout na konci května. „Na plénu sněmovny volbu předpokládám nejdříve v prvním plenárním týdnu od 25. května,“ prozradil deníku FORUM 24 Martínek. Na programu se ale podle něj může objevit i dříve. A to v případě mimořádné schůze s daným bodem.

Zdroj