Vondrák skončí ve vedení ANO, řekl před jednáním předsednictva. To projedná i Babišovu budoucnost

3 měsíce starý 47

Ivo Vondrák původně avizoval, že bude chtít na jednání předsednictva ANO iniciovat diskusi o tom, kam hnutí politicky směřuje. Volal po návratu k pojetí široce rozkročené catch-all party, samo hnutí si ale podle něj musí říct, zda jí chce být, nebo chce být levicovou stranou. Nakonec ale na něj přišel s tím, že je rozhodnut ve vedení ANO skončit.

„Implicitně bych řekl, že to (rezignaci) podám v každém případě,“ odpověděl na dotaz novinářů, zda v závislosti na vývoji diskuse na jednání ve stranické funkci skončí.

Jednání předsednictva bylo očekávané i v souvislosti s tím, že dal Vondrák – stejně jako další významný politik ANO v jeho regionu, ostravský primátor Tomáš Macura – před prezidentskými volbami najevo, že v nich nepodpoří předsedu ANO Andreje Babiše, nýbrž Petra Pavla. Čelil pak kritice například od prvního místopředsedy ANO Karla Havlíčka a místopředsedkyně hnutí a šéfky poslaneckého klubu Aleny Schillerové.

To hlavní, co se od předsednictva ANO očekává, je ovšem ukončení spekulací o budoucnosti samotného Babiše. Před jednáním od nikoho nic konkrétního nezaznělo.

Ani Babiš nechtěl upřesnit svá slova z tiskové konference po sečtení hlasů ve druhém kole prezidentských voleb, kdy prohlásil: „Přeju vám svět bez Babiše, zapomeňte na Babiše. Zkuste žít bez Babiše, přestaňte ráno vstávat a večer usínat s nenávistí k Babišovi.“

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová v úterý řekla, že věří tomu, že Babiš dál zůstane aktivně v politice a nevzdá se poslaneckého mandátu, a podobně smýšlí i první místopředseda Karel Havlíček. „Vždycky je lepší, když nejsilnější strana v České republice má předsedu, který je současně poslancem, a může ve sněmovně říct, pokud je třeba, co potřebuje,“ míní Havlíček.

Babiš byl kritizován za některé prvky předvolební kampaně, sám ale odmítl, že by byla negativní. Spolupráci s ním po volbě ukončili marketér Marek Prchal, expremiérova dlouholetá spolupracovnice Tünde Bartha i mluvčí Vladimír Vořechovský. 

Zdroj