Vracení darů je sice správné, ale STAN je vůbec neměl přijímat. Babiš dostal do ruky trumf

5 měsíce starý 26

Po volbách se Starostové a nezávislí mohli cítit jako vítězové. Překvapivě převálcovali svého koaličního partnera a řekli si tak o tři místa ve vládě. Tím ovšem všechno pozitivní pro hnutí pod vedením Víta Rakušana skončilo. Poslední týdny totiž ukázaly, že ve skříni STAN je hned několik kostlivců.

Přitom právě hnutí, které si zakládalo na podpoře od starostů měst a obcí, mělo do vlády vstupovat s nejčistším štítem. STAN totiž kritici nemohli spojovat se “zločiny z devadesátých let”, jejich zástupci nebyli zprvu terčem útoků Andreje Babiše, ani se nezdálo, že by měli Starostové jakkoliv napodobovat styl fungování jeho hnutí. Dnes už ovšem víme, že vše není tak ideální, jak se zprvu zdálo.

Dále čtěte

()

Týdeník FORUM: Jak si Zemanova parta zprivatizovala Pražský hrad

číst článek »

Voliči brali STAN i jeho předsedu Víta Rakušana jako nový vítr, který pomůže vyvětrat vzduch, zkažený působením dvou posledních vlád. Zatím to ovšem vypadá, že zafungovali pouze jako osvěžovač, který velmi brzy začínává vyprchávat. 

Po nejasnostech okolo schůzky Rakušana a policejního prezidenta Švejdara a odjezdu Jana Farského do Spojených států, se Starostové “perou” s kauzou, která se týká jejich financování. V úterý se rozhodli vrátit téměř 3,5 milionu korun, které od voleb dostali od právnických osob. Reagují tak na podezření, s nímž přišla Babišova Mladá fronta DNES, že některé peníze pochází od firem z daňových rájů, konkrétně z Kypru.

Takové jednání je bezpochyby správné, ale rozhodně se za něj nedají Starostové pochválit. Jedná se totiž o stejný případ, jako u Věslava Michalika, jemuž média “přišla” na možný střet zájmů. Potenciální ministr průmyslu se sice nominace na post ve vládě vzdal, ale stejně zůstal špatný dojem.

Dále čtěte

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

Milí čtenáři, děkujeme. Tohle jsme díky vám dokázali v roce 2021

číst článek »

Pokud se totiž zástupci STAN před volbami prezentovali jako ti, kteří chtějí zlepšit politickou kulturu u nás a očistit vládu od kdejakých podezření, která byla v minulosti spojována převážně s osobou Andreje Babiše, měli být lepší.

Jak praví staré přísloví “kdo chce jiným svítit, sám musí zářit”. Místo toho nejprve vysvětlují střet zájmů, který je doménou bývalého premiéra, posléze musí obhajovat peníze z daňových rájů, jimiž kriticky šermovali při zjištění o Babišově vlastnictví zámku ve Francii.

Jako vládní hnutí měl STAN všem takovým nařčením předejít a ohlídat si jak své nominanty na ministry, tak financování. Nikdo přece nemůže věřit, že se o Michalikově podnikání v energetice nevědělo, nebo tomu, že veškeré dary neprocházely kontrolou. Pokud tomu tak ovšem bylo, svědčilo by to o amatérismu hnutí.

Dále čtěte

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Nenechme se ukolébat! Oslabenou demokracii posilují svobodná média, podporujte je i dál

číst článek »

Tak či tak, nejedná se o dobrou vizitku a STAN se teď bude muset hodně snažit, aby napravil pověst, kterou si pošramotil některými svými kroky. Úkol to však bude o to složitější, že obě opoziční hnutí, ve spojení s médii Agrofertu, budou občanům stále připomínat, jak Starostové “selhali”.

Babišovy kauzy byly v Mladé frontě DNES a Lidových novinách zapovězeny, o to víc nyní dostanou na jejich stránkách prostor všechny sebemenší prohřešky současných koaličních partnerů. Argument “neporušili jsme zákon” už stačit nebude. Většina voličů totiž chtěla hlavně změnu přístupu k vládnutí a doufala, že si politiků zase bude moci vážit. Zatím se vede tak na padesát procent, je proto třeba přidat.

Zdroj