Vražda mladých lidí a boj za změnu hodnot. Slováci se sešli na stejném místě jako po vraždě Kuciaka

3 měsíce starý 35

Na pochod proti násilí na sexuálních menšinách v Bratislavě přišlo kolem 15 tisíc lidí. Vzpomínali na Matúše Horvátha a Juraje Vankuliče, které o dva dny dřív úkladně zavraždil mladý muž. Zločin z nenávisti otřásl společností a ta si klade otázku, co dál. Kritika směřuje k lidem, kteří na sociálních sítích šíří nesnášenlivost, ale i k politikům, kteří ji svými slovy živí.

Bratislava 13:43 15. října 2022

Vzpomínkový pochod za Matúše Horvátha a Juraje Vankuliče | Zdroj: Profimedia

„Biskup říkal, že nepatříme do vysílání RTVS, protože tím poškodíme děti. Poslanec parlamentu nám chtěl dávat mlýnské kameny a naházet nás do vody.“

Poslechněte si reportáž z pochodu proti násilí vůči sexuálním menšinám od Ladislava Nováka

Majitel baru Tepláreň Roman Samotný na úvod piety rekapituloval výroky veřejných osobností mířící proti lidem s menšinovou sexuální orientací za poslední měsíce. Připomíná i snahu poslanců zakázat vyvěšování duhových vlajek na úředních budovách.

„Čelíme systematické snaze o vymazání z veřejného prostoru,“ říká Samotný.

Tisíce lidí přišli na pochod proti nenávisti říct dost. Demonstrují na stejném místě, kde se obyvatelé města scházeli při protestech Za slušné Slovensko po vraždě novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Někteří mají připnuté placky se jmény Ján a Martina i dnes.

Currently, a march against hate is taking place in Bratislava as a reaction to last night's shooting in a queer bar, where two people died. The shooter posted anti-LGBTQ and antisemitism content on social media before killing himself. I feel deeply saddened rn pic.twitter.com/Ole9NnAL7q

— Klara Jurstakova (@KJurstakova) October 14, 2022

Mladá dívka s duhovou vlajkou uvázanou přes ramena popisuje strach, se kterým ona i její přátelé žijí.

„Z osobní zkušenosti. Někdy jsem byla fyzicky či verbálně napadnut na ulici jen kvůli tomu, že jsem lesba, že jsem si dávala na ulici pusu s ženou nebo že jsme se držely za ruce. Bojím se venku na ulici, večer,“ říká mladá dívka.

Mezi lidmi je převážně ticho, hluboký smutek prožívají už druhý den, slzy se objevují i na pódiu. V davu stojí také premiér Eduard Heger, tleská a v ruce svírá duhovou vlaječku.

„Předevčírem vraždila nenávist.“

Zuzana Čaputová (prezidentka Slovenska)

Podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové ve středu večer zabíjela nenávist, která se v poslední době stala běžnou součástí životů. Útok na menšinu považuje za útok na celou společnost, její hodnoty a lidskost.

„Promiňte. Mrzí mě, že naše společnost nedokázala ochránit vaše blízké. Promiňte, že někteří z vás se na Slovensku nemůžou cítit bezpečně. Mrzí mě, že lidé z komunity LGBTI se cítí na Slovensku nepřijatí. Patříte sem,“ prohlásila Čaputová.

Znovu boj za hodnoty

Bar Tepláreň v Zámocké ulici byl až do středy pro LGBT komunitu bezpečným útočištěm. Otevřený byl ale každému. Komik a herec František Košarišťan, známý jako Fero Joke v Teplárni začínal svou kariéru.

Kdyby do baru přisel heteročlověk, cítil by se příjemně. „Pokecali jsme, dělali jsme si srandu,“ vypráví komik. Co se stalo, Slovensko nemůže zapomenout a je před ním spousta práce.

Today, I happen to visit Bratislava, Slovakia on one of the saddest days. After an attack on local #LGBTQIA+ community as 2 persons were killed outside #LGBTQ+ bar ️‍ on Wednesday night, thousands of people joined the march against hatred today.

In solidarity with you pic.twitter.com/NJAeQH6O6j

— June Watsamon T. ️‍ (@junewatsamon) October 14, 2022

„Co můžeme udělat proto, abychom se měli ve společnosti radši, tolerovali se. Aby lidé, kteří jsou extrémističtější, našli lásku v sobě. Každý jsme ji dostali do vínku, aby si otevřeli srdce. A aby nás přestali hejtovat, napadat a možná se stali našimi přáteli. Abychom se všichni měli rádi a podporovali se.“

Čtyři roky po vraždě novináře lidé přišli znovu bojovat za hodnoty své země. Sexuální menšiny už nechtějí být občany druhé kategorie.

„Můžu s někým žít 15 let, sdílet společnou domácnost, ale mě přejede autobus, budu v nemocnici a mou partnerku za mnou nepustí. Jde o tu rovnoprávnost, o takové běžné věci, které může kdokoliv,“ doplňuje mladá dívka z průvodu.

Místopředseda Evropského parlamentu Michal Šimečka prohlásil, že o vraždě z nenávisti bude jednat Europarlament. Měl by vyzvat slovenskou vládu, aby LGBT komunitě zajistila stejná práva, jako mají v jiných zemích.

Ladislav Novák

Zdroj