Vražda úřednice, útok kyselinou a výbuch. Muž z Prahy byl obžalován, hrozí mu doživotí

5 měsíce starý 113

Šestašedesátiletého muže zadrželi policisté loni v červnu v centru hlavního města několik hodin po střelbě na úřadu v Bělehradské ulici v Praze 2. Měl u sebe nelegálně drženou zbraň. Další zbraň – podomácku vyrobenou brokovnici – objevili v jeho autě.

Vedle zastřelení úřednice ho vyšetřovatelé spojili také s politím jiné ženy kyselinou ve Středočeském kraji a s výbuchem nástražného systému a zraněním policisty v bytě v pražské Libni.

Obžaloba, kterou městské státní zastupitelství podalo 1. dubna, má podle Weniga pět různých bodů. Dokonaná vražda je předposlední. Státní zástupce ji kvalifikoval jako provedenou s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, opětovnou a spáchanou „na úřední osobě při výkonu nebo pro výkon její pravomoci“. U dřívějšího pokusu o vraždu obžaloba rovněž hovoří o předchozím uvážení. U pokusu o těžké ublížení na zdraví zmiňuje státní zástupce „zavrženíhodnou pohnutku“.

Z výslechu muže podle policistů vyplynulo, že chtěl v páchání zvlášť závažných zločinů pokračovat, a to vůči lidem, s nimiž měl v posledních letech spory – rodinným příslušníkům, úředníkům různých institucí či bývalým kolegům.

Motivem byla msta za údajná příkoří. Zastřelené úřednici písemně vyhrožoval už v roce 2016. V minulosti totiž neúspěšně žádal o podporu v nezaměstnanosti.

Zdroj