Vrchní soud zvýšil mladíkovi trest za vraždu učitele mačetou na čtrnáct let

6 měsíce starý 12

Soud vyhověl odvolání státního zástupce, který pro Řeháka přísnější trest požadoval. „Dospěli jsme k závěru, že trest, který byl obžalovanému uložen, je s ohledem na způsob spáchání trestného činu, způsob plánování trestného činu i na motiv činu nepřiměřeně mírný,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Obhájce mladíka naopak žádal odsouzení za zabití, což je usmrcení v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli, nebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného. To ale podle odvolacího senátu nebylo namístě. To, že učitel žáka vyzkoušel a oznámkoval ho nedostatečně, nemůže být považováno za zavrženíhodné jednání, uvedl soudce.

Mladík učitele podle rozsudku zavraždil loni 31. března v budově školy v Ohradní ulici. Pedagog ho o den dříve oznámkoval nedostatečnou v předmětu sdělovací technika. U Řeháka kvůli špatné známce a kvůli dlouhodobě špatnému vztahu mezi ním a učitelem podle obžaloby vygradoval pocit křivdy a frustrace.

Obžaloba tvrdí, že Řehák chtěl učitele nejprve upálit, následně se ale rozhodl, že ho usmrtí hned. Ve škole se schoval na toaletách a čekal, až učitel vejde do svého kabinetu. Tam ho mladík napadl 60 centimetrů dlouhou mačetou, zasadil mu několik ran do hlavy, krku a zad. Lékaři už napadenému nemohli pomoci.

Projevená lítost nebyla podle žalobce upřímná 

Žalobce v odvolání upozornil, že k brutálnímu útoku vedla pouze malicherná příčina, muži podle něj mladík nedal šanci na přežití. Podotkl také, že lítost, kterou mladík u hlavního líčení projevil, není upřímná - po přečtení výpovědi jednoho ze svědků se podle něj například smál. „Obžalovaný spíše lituje sebe a svou rodinu než poškozeného a jeho rodinu,“ uvedl. 

Řehák musí podle rozsudku také uhradit nemajetkovou újmu rodině pedagoga. Oproti původnímu rozhodnutí odvolací senát částky snížil, manželce a dcerám učitele musí mladík uhradit po milionu korun.

Zdroj