Vrtulník s Kellnerem těsně nepřelétl hřeben a narazil do hory, uvádějí vyšetřovatelé

5 měsíce starý 7

Vrtulník se zřítil asi 34 kilometrů jihovýchodně od městečka Palmer na svahu v blízkosti ledovce Knik. Obtížně dostupný terén a očekávaná sněžná bouře podle vyšetřovatelů komplikovaly přístup k místu neštěstí. Vyšetřovatelům se nicméně podařilo vrak vyfotit, než jej pokryl sníh.

„Zdá se, že vrtulník narazil do hory asi deset až 15 stop (tři až 4,6 metru) pod hřebenem v nadmořské výšce přibližně 5500 stop (1676 metrů) a následně sjel 800 až 900 stop (244–274 metrů) po svahu,“ oznámil Tom Chapman z amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

K místu tragédie se podle Chapmana lze dostat pouze vrtulníkem. Zda se vrak podaří plně odstranit, než jej zcela pokryje sníh, podle vyšetřovatelů není jasné. „Předpokládáme, že vrak je nebo brzy bude zakryt sněhem,“ uvedl Chapman podle webu Alaska's News Source.

„Naším cílem je porozumět nejen tomu, co se stalo, ale také proč, a doporučit změny, které zabrání tomu, aby se to opakovalo,“ dodal. Při vyšetřování příčiny neštěstí NTSB podle Chapmana bude mimo jiné zkoumat záznamová zařízení a jaké byly na místě povětrnostní podmínky.

Stav jediného přeživšího je vážný

Při něhodě přišli o život Kellner a další muž z Čech, padesátiletý Benjamin Larochaix. Mezi mrtvými jsou podle vyšetřovatelů také Gregory Harms z Colorada a dva muži z Aljašky – Sean McManamy a pilot Zachary Russell.

Bývalý český reprezentant ve snowboardingu David Horváth je jediným přeživším. Hospitalizován byl v nemocnici Providence Alaska Medical Center v Anchorage a jeho stav je vážný, uvedl v pondělí mluvčí nemocnice. Rozsah Horváthových zranění není znám.

Zdroj