Vrtulový dron je možné vyřadit i bez zbraní: ukázal to ruský pilot, když vypouštěl palivo a „pohladil“ ho

2 měsíce starý 62

Napětí mezi Ruskem a Spojenými státy je od počátku invaze na Ukrajinu vysoké, a po incidentu nad Černým mořem se ještě zintenzivnilo. Tehdy pilot ruského letounu Suchoj Su-27 Flanker v mezinárodním vzdušném prostoru nebezpečně nalétával na americký dron General Atomics MQ-9 Reaper, až mu nakonec během srážky poškodil vrtuli. To pochopitelně vyvolalo nespokojené ohlasy v Západních zemích, zejména pak v samotné Americe. Rusko ovšem považuje incident za příkladný, protože při něm nedošlo k přímému nasazení zbraní.

Riskantní manévry ruského pilota na záběrech

Video z dronu, které Spojené státy zveřejnily, ukazuje incident, během něhož ruský Su-27 opakovaně nalétává na americký dron a vypouští v jeho blízkosti palivo. To má minimálně vliv na kamery, protože pak záběry nejsou tak ostré. Nakonec se ale stroje podle všeho srazily a na videu je jasně vidět ohnutá vrtule dronu. Netrvalo dlouho a šel kvůli poškození ke dnu Černého moře, ale údajně ho měli zničit sami Američané. Na místě každopádně měla být dvojice ruských bojových letadel, ne pouze jedno.

GeoConfirmed UKR.

On March 14, 2023, the US released a statement that an MQ-9 "Reaper" was hit by a Russian SU-27 fighter.

Russia claimed it did not came into contact with the unmanned aerial vehicle.

Who is lying?

1/x to xx/End pic.twitter.com/BRAfHIhmH2

— GeoConfirmed (@GeoConfirmed) March 17, 2023

Dron Reaper je stroj o délce 11 metrů a rozpětí jeho křídel dosahuje 20 metrů. Létat pak může rychlostí až 482 km/h a operovat dokáže ve výšce přes 15 kilometrů. Letoun bývá často ozbrojený například raketami AGM-114 Hellfire, laserem naváděnými pumami, ale i dalšími systémy. Během letu nad Černým mořem každopádně dron žádné zbraně nést neměl. Pravděpodobně disponoval nějakými druhy detekčních přístrojů – lze předpokládat, že monitoroval pohyby ruských ozbrojených sil v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.

Suchoj Su-27 měl jenom manévrovat

Ruský letoun Su-27 je nadzvukový stroj sovětské konstrukce a zavedení do výzbroje se dočkal v roce 1985. Ačkoliv již nepatří k nejmodernějším a Rusko má vyspělejší letadla, stále ho hojně využívá. Letoun je pochopitelně mnohem větší než dron, na délku měří 21,9 metrů a rozpětí jeho křídel vychází na 14,7 metrů. Maximálně pak může létat rychlostí Mach 2,35. Během incidentu nad Černým mořem byl přitom ozbrojený, na záběrech je jasně vidět několik střel vzduch-vzduch umístěných pod křídly a trupem letounu.

Ačkoliv je místo incidentu mezinárodním vzdušným prostorem, Rusko přišlo s odůvodněním, že letouny „zabránily narušení hranic oblasti dočasného režimu pro využívání vzdušného prostoru“. Zároveň ale popřelo střet svého stoje s dronem, do vody prý spadl vlivem náhlého manévrování. Spojené státy a Rusko incident dle všeho řeší diplomaticky a americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že byl čin neúmyslný, čímž nejspíše vše uzavřelo, i když to prý je důvod k eskalaci. Otázkou ovšem je, zda se Rusko nepokusí vrak dronu z moře vylovit.

Záběry incidentu mezi MQ-9 a Su-27

Článek Vrtulový dron je možné vyřadit i bez zbraní: ukázal to ruský pilot, když vypouštěl palivo a „pohladil“ ho se nejdříve objevil na ArmádníZpravodaj.cz.

Zdroj