Vše o případu Petra Kramného: Podivná smrt rodiny, detektor lži a soudní tahanice

3 měsíce starý 17

Petr Kramný si koncem června 2013 užíval se svou manželkou Monikou a teprve osmiletou dcerou Klárou na dovolené v egyptské Hurghadě. Monice a Kláře ale začíná být nevolno. Kramný pak podle své výpovědi ve tři hodiny ráno sáhl na dceru a zjistil, že je úplně studená a celá fialová. Měl křičet na manželku, aby mu pomohla, ale ani ona nereagovala. Obě byly totiž už po smrti. Kramný zvedá telefon a nejprve volá své matce a následně na pojišťovnu. „Jsem v Egyptě na dovolené a před chviličkou jsem vstal a zjistil jsem, že manželka s dcerou jsou mrtvé,“ sdělil tehdy Kramný pojišťovně.

„Forenzní lékař mi řekl, že žaludek byl úplně vyleptán. Jed byl velmi silný. Myslím, že jim někdo dal něco do pití a to vypily,“ řekl ředitel Státní nemocnice v Hurghadě Hosama Ad-dín Hasan Abdun. S takovou verzí na začátku pracovaly egyptské úřady. Brzy se začaly objevovat první pochybnosti. Bylo podivné, že by jak matka, tak dcera zemřely ve stejnou chvíli, i když jejich hmotnost byla rozdílná.

Kramný se rázem stává hlavním podezřelým. Musí zůstat v Egyptě, zatímco obě těla míří na stůl českých patologů. Závěry jsou jednoznačné. „O intoxikaci nešlo, na místě nebylo žádné zvracení ani průjmy,“ řekl tehdejší ředitel Úřadu služby kriminální police a vyšetřování Police ČR Milan Pospíšek. Mezitím se na povrch dostává možný motiv vraždy. Monika se prý chtěla se svým manželem nechat rozvést.

Kramného egyptské úřady propustily až na konci října. Tedy tři měsíce po tragédii. Čeští vyšetřovatelé ho po příletu vyslýchají a otec rodiny putuje i na detektor lži. 18. února roku 2014 ho policie zatýká a jde do vazby. Výsledky znaleckých zkoumání odhalují, že smrt Moniky a Klárky byla způsobena elektrickým proudem. O necelé dva roky později zazní definitivní verdikt. „Odsuzuje se k výjimečnému trestu odnětí svobody v trvání 28 let,“ zaznělo v rozsudku.

„Můžu garantovat, že tímto to dneska neskončilo,“ sdělila tehdy obhájkyně Petra Kramného Jana Rejžková. A po šesti letech soud skutečně rozhoduje o zahájení obnovy procesu. Pokud by soud povolil obnovení procesu, řešila by případ stejná soudkyně, která Kramného v roce 2016 poslala do vězení. Ostravský krajský soud se mu věnuje od úterý. Strana Petra Kramného se opírá o nové posudky znalců, které vylučují zásah elektrickým proudem. Podle jednoho ze znalců mohly Monika a osmiletá dcera zemřít na skrytou kardiomyopatii, tedy na akutní selhání srdce. Soud bude pokračovat ve čtvrtek.

Zdroj