„Všichni jsme si už zvykli, že při cestách po zemích Evropské unie nemusíme platit za roamingové služby. Současná dohoda vyprší ...

3 měsíce starý 12
„Všichni jsme si už zvykli, že při cestách po zemích Evropské unie nemusíme platit za roamingové služby. Současná dohoda vyprší v roce 2022, a proto je potřeba projednat a schválit její obnovení na další roky.

Z prezentované dohody Evropské komise profitují občané, kteří mohou být pohodlněji ve spojení s rodinou, když jsou v zahraničí. Rovněž z toho plynou větší obchodní příležitosti a rozvoj inovací. Bezplatný roaming by mohl být navíc prodloužen do roku 2032.

Je však potřeba si uvědomit, že se všemi těmito možnostmi se zvyšuje riziko zneužití dat. Narůstá počet dat, která tečou napříč celým světem. Jsem rád, že se bezpečnosti dat celý návrh důkladně věnoval. Zároveň je potřeba, aby operátoři byli motivováni, aby data neshromažďovali po delší dobu, než je nutné. Je nutné se proto zaměřit na bezpečnostní opatření pro zajištění soukromí.

Postupně se také snižují poplatky za přečerpání dat. Tento rok je maximálním možný příplatkem, který mohou operátoři po překročení limitu naúčtovat, 3 eura a příští rok to bude 2,5 eura. Ty poplatky považuji za rozumné a byl jsem ujištěn, že se tímto směrem bude pokračovat i nadále.“
Mikuláš Peksa

Zdroj