Vůdce Tálibánu chce s Afghánistánem pokračovat v mírových rozhovorech. Ofenzívu hnutí nezastavil

3 měsíce starý 20

Vůdce afghánského islamistického hnutí Tálibán Hajbatulláh Achúndzáda v neděli zopakoval, že je nadále „rozhodně pro politické urovnání“ v Afghánistánu „bez ohledu na postup a vojenská vítězství“ Tálibánu v posledních dvou měsících. Informovala o tom agentura AFP. Delegace afghánské vlády a Tálibánu se v neděli na mírových vyjednávání v katarském Dauhá shodly, že chtějí pokračovat v mírových rozhovorech.

Kábul 23:03 18. července 2021

Bojovníci Tálibánu (ilustrační snímek). | Foto: Parwiz | Zdroj: Reuters

„Budeme pracovat na poskytnutí humanitární asistence napříč Afghánistánem,“ oznámili ve společném prohlášení obě delegace.

„Místo toho, abychom se spoléhali na cizince, vyřešme problémy mezi sebou a zachraňme naši vlast před trvající krizí,“ citovala agentura z Achúndzádova poselství zveřejněného u příležitosti muslimského svátku íd al-adhá, tedy svátku oběti.

Fotograf agentury Reuters zemřel během přestřelky v Afghánistánu. Tálibán o jeho přítomnosti nevěděl

Číst článek

Přes pokračující povstaleckou ofenzivu proti vládním silám obnovily v sobotu v Dauhá delegace afghánské vlády a Tálibánu rozhovory. Jednání, které začalo loni v září, zatím uvízlo na mrtvém bodě. Achúndzáda z toho viní vládu.

„Jsme z naší strany odhodláni najít řešení prostřednictvím diskusí, ale tábor, který stojí proti nám, nadále ztrácí čas,“ tvrdí vůdce povstalců.

Ofenzivu oddíly Tálibánu zahájily začátkem května souběžně s definitivním stahováním zahraničních sil, které poskytovaly oporu kábulskému režimu. Při postupu narazily oddíly Tálibánu jen na malý odpor a zmocnily se rozsáhlých venkovských oblastí a důležitých přechodů na hranicích s Íránem, Turkmenistánem, Tádžikistánem a Pákistánem. Vládní síly nyní podle AFP kontrolují jen hlavní dopravní trasy a hlavní města provincií.

Dívky nesmí do školy a muži musí mít vousy. V provinciích dobytých Tálibánem se vrací k právu šaría

Číst článek

Ve svém poselství vůdce Tálibánu zmínil i závazky budoucího „islámského emirátu“, jenž podle něj bude u moci v Kábulu. Islámský emirát byl název režimu Tálibánu, který vládl v Afghánistánu v letech 1996 až 2001, než byl vyhnán mezinárodní koalicí vedenou USA. Stalo se tak poté, co Tálibán odmítl předat vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina po protiamerických teroristických útocích z 11. září 2001.

„Chceme dobré a silné diplomatické, hospodářské a politické vztahy... se všemi zeměmi světa, včetně Spojených států“ a „plně ujistíme sousední země, region a svět, že Afghánistán ze své půdy nedovolí ohrozit bezpečnost kterékoli jiné země,“ prohlásil Hajbatulláh Achúndzáda.

ČTK

Zdroj