Výběr z médií: Česko zaostává v počtu start-upů, stav silnic po zimě i méně peněz za slevy pro dopravce

1 měsíc starý 17

V českém tisku se v úterý dočtete, že Česko zaostává za Evropou v počtu start-upů i v objemu investic, které do nich tečou. Hůř je na tom už jen Albánie, píší Hospodářské noviny. Regionální Deník upozorňuje řidiče na výmoly, které po zimě zůstaly na silnicích. Mráz a sníh se nejvíc podepsaly na stavu silnic v Olomouckém, Středočeském, Plzeňském či Ústeckém kraji. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha 7:33 9. března 2021

Regionální Deník upozorňuje řidiče na výmoly, které po zimě zůstaly na silnicích. Mráz a sníh se nejvíc podepsaly na stavu silnic v Olomouckém, Středočeském, Plzeňském či Ústeckém kraji (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Hospodářské noviny

Česko zaostává za Evropou v počtu start-upů i v objemu investic, které do nich tečou. Hůř už je na tom jen Albánie, srovnávají Hospodářské noviny. V průměru bylo loni v Evropě 190 mladých technologických firem na milion obyvatel, v Česku jen necelých 90. Ještě výrazněji je zaostávání vidět ve výši investic. Evropský průměr je 172 dolarů na hlavu, Česko se ale stěží přehouplo přes pět dolarů, a zařadilo se tak na předposlední místo před už zmiňovanou Albánii.

V Kralupech dokončují unikátní stroj. Startuje jako helikoptéra, ale létá jako letadlo

Číst článek

E15

Roboti místo účetních - to je titulek deníku E15. V českých centrech sdílených služeb zastávají roboti stále víc práce. Loni v nich automaty odpracovaly 8750 úvazků, což je meziročně skok o 75 procent. Pomáhají hlavně ve financích, účetnictví, personalistice a ve službách zákazníkům.

Mf Dnes

Dopravci dostali loni od státu výrazně míň peněz za slevy na jízdném pro žáky a seniory. Zatímco v roce 2019 jim přispěl stát skoro šest miliard, loni částka klesla na necelé 3,5 miliardy. Všímá si toho Mf Dnes. Pravidelné příjmy z cestování žáků utlumila online výuka a v době koronaviru výrazně omezily cestování i senioři. Podobný stav podle dopravců trvá i teď, kdy při cestování po Česku platí doposud nejpřísnější pravidla.

Loni stály slevy na jízdném téměř 5,8 miliardy. Ministerstvo dopravy na slevy nastavilo strop

Číst článek

Lidové noviny

Koronavirus na Čechy dopadá i kvůli špatné životosprávě. Píšou to Lidové noviny, které citují výsledky studie Světové zdravotnické organizace. Ta ukázala, že ochota Čechů omezit nevázaný životní styl je malá. A to i v případě, že jsou zrovna uprostřed epidemie.

Regionální Deník

Regionální Deník upozorňuje řidiče na výmoly, které po zimě zůstaly na silnicích. Mráz a sníh se nejvíc podepsaly na stavu silnic v Olomouckém, Středočeském, Plzeňském či Ústeckém kraji. Ročně řidiči nahlásí v průměru asi tisíc případů, kdy za havárii může stav vozovky. Výmoly v silnicích často způsobuje právě počasí v zimních měsících. Sníh roztaje, zateče i těmi nejmenšími skulinkami do povrchu, v noci pak zmrzne, a jak se led roztahuje, narušuje povrch silnice.

Veronika Šírová

Zdroj