Výběr z médií: levná jablka ze zahraničí, chytré farmy i zákaz titanové běloby v potravinách

3 měsíce starý 90

Pěstitelům jablek hrozí letos horší výdělky, ohrožuje je i levnější konkurence ze zahraničí. Téma pro regionální Deník. Farmářům má usnadnit práci nová technologie, která má zefektivnit pěstování, píše deník Mf Dnes. A Hospodářské noviny informují o tom, že Evropská unie zakáže přidávání oxidu titaničitého do potravin kvůli zdravotním rizikům. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha 7:09 13. října 2021

Čeští zákazníci jsou stále méně ochotní si za lokální potraviny připlatit, upozorňuje regionální Deník (ilustrační foto) | Foto: Nathan Hulsey | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Deník

Pěstitelům jablek hrozí letos horší výdělky, pro některé může být tato sezona likvidační. Tématu se věnuje regionální Deník. Důvodů je hned několik - levnější konkurence ze zahraničí, nižší výkupní cena ovoce, neochota zákazníků si za lokální potravinu připlatit i růst nákladů na energie, pohonné hmoty nebo obaly.

Kilo vánočního kapra za 120 korun. Rostoucí náklady a cenová hladina vede k dalšímu zdražování ryb

Číst článek

Zároveň letos klesla výkupní cena jablek o několik korun za kilogram. Pro různé akční nabídky obchodníci žádají i výkupní cenu jen kolem deseti korun za kilogram, píše regionální Deník. Řešením by podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy byla změna dotačního systému od státu. Ten by měl financovat zejména inovace, včetně moderních skladů, a produkty s přidanou hodnotou.

Mf Dnes

Jak a kdy zasít, hnojit nebo zavlažovat. S tím by zemědělcům mohla pomoct nová digitální technologie. Informuje o tom deník Mf Dnes. Nová aplikace chce agronomům usnadnit práci tak, aby pěstovali efektivněji a zároveň šetrně k životnímu prostředí.

Využití digitální technologie není v zemědělství úplnou novinkou. Farmáři už například využívají stroje, které se pohybují na centimetr přesně, a na pole pronikají i traktory bez řidiče. Na trh teď ale přišla aplikace, která dokáže zanalyzovat data o pěstování a zvýšit výnos až o deset procent, píše Mf Dnes. Využívá k tomu například odraz infračerveného záření od všeho, co se na poli nachází.

Hospodářské noviny

Evropská unie zakáže přidávání oxidu titaničitého do potravin kvůli zdravotním rizikům, píšou Hospodářské noviny. Zákaz má začít platit začátkem příštího roku, přesné datum ještě není známé. Ovlivnit by mohl i podnikání.

Šéfka Evropské komise přislíbila pomoc Ukrajině s dodávkami zemního plynu. Mohl by proudit přes Slovensko

Číst článek

Oxid titaničitý, který je známý taky jako titanová běloba, může být například v rýžových nudlích, pečivu, cukrovinkách nebo žvýkačkách. Hospodářské noviny dodávají, že titanovou bělobu lze najít například i v zubní pastě či v laku automobilů - na ty se však zákaz Evropské unie nevztahuje. Důvodem zákazu je, že u látky nejde vyloučit její schopnost poškodit DNA a způsobit rakovinu. Kromě toho může dlouhodobá konzumace přispět k infarktům.

Lidové noviny

Vysokým krevním tlakem trpí v České republice asi dva miliony lidí. Co má na hypertenzi vliv popisují Lidové noviny. Ke vzniku vysokého krevního tlaku může přispívat obezita, nedostateční fyzická aktivita nebo stres. Důležitou roli může hrát taky genetika, věk, ale i pohlaví.

Stres může krevní tlak ovlivnit i nárazově. Lidové noviny popisují tzv. syndrom bílého pláště, kdy někteří lidé vstupují do ordinace s podvědomým strachem. Ten může mít způsobit vyšší naměřené hodnoty. Podle vedoucího lékaře kardiologie z kliniky Canadian Medical v Praze se dá syndrom odhalit díky porovnání naměřených údajů z ordinace a domácího tlakoměru.

Právo

Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha bude ztvárněn ve 3D modelu. Informuje o tom deník Právo. Unikátní projekt bude k vidění v Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Vyčleněny na něj jsou skoro dva miliony korun.

Poutavá forma by podle krajského radního pro kulturu a cestovní ruch Václava Švendy měla vyvrátit dosavadní mýty kolem této historické události. Sestaven by měl být tým odborníků, kteří se budou podílet na tvorbě scénáře na základě historických dokumentů. Základní myšlenkou je mít možnost vidět situaci z různých pohledů, píše Právo.

Kristina Kouklová

Zdroj