Výběr z médií: Peníze pro dezinformátory, dostupnější drogy a zájem Čechů o fotovoltaiku

5 měsíce starý 22

Mf Dnes zmiňuje rostoucí zájem o fotovoltaiku, který potvrzují jak zákazníci, tak firmy. Dezinformátoři podle Hospodářských novin vybírají statisíce korun od svých příznivců. Deník N zjistil, že anesteziologové ze státních a krajských nemocnic si i v době covidu přivydělávají na soukromých klinikách. O zdražování knih a projektu čapí oázy píše Deník. Právo pojednává o větší dostupnosti drog. Podrobnosti ve výběru z médií od Radiožurnálu.

Praha 7:23 3. prosince 2021

Demonstrace na Letné proti covidovým opatřením | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Mf Dnes

V Česku roste zájem o fotovoltaiku. Během devíti měsíců letošního roku zprovoznilo víc než šest tisíc fotovoltaických elektráren, tedy skoro stejně jako za celý minulý rok. Páteční Mf Dnes zmiňuje, že lidé častěji myslí na udržitelnost, a taky čím dál častěji chtějí ušetřit na ceně energií.

Nejoblíbenější možností je právě instalace solárních panelů v kombinaci s baterií nebo tepelným čerpadlem. Podle mluvčího společnosti ČEZ Prodej Romana Gazdíka je možné díky fotovoltaice snížit výdaje na elektřinu až o polovinu. Zároveň se ale zvyšuje cena instalace panelů, například kvůli dražším dodávkám z Číny nebo třeba kvůli zdražování surovin, ze kterých se panely vyrábí.

Hospodářské noviny

Lidé, kteří na sociálních sítích šíří dezinformace, vybírají od svých příznivců stovky tisíc korun. Upozorňují na to Hospodářské noviny. Přes 224 tisíc lidé poslali třeba spolku Srdcem pro vlast. Je to zřejmé z transparentního účtu, ze kterého už zhruba 207 tisíc odteklo. Peníze na účet chodí výhradně v menších částkách. Jeho majitel a předseda spolku Pavel Zítko je ale zároveň v exekuci a oficiálně bez příjmů. 

Deník N

Anesteziologové ze státních a krajských nemocnic si i v době covidu přivydělávají na soukromých klinikách. Zjistil to Deník N. Soukromá zařízení totiž na rozdíl od státních nemocnic neodkládají plánované operace.

Kvůli náporu pacientů s koronavirem ale některým nemocnicím chybí personál, a tak stát například povolává ambulantní specialisty. Předseda jejich sdružení Zorjan Jojko upozorňuje, že by si nemocnice v krizové době měly k lůžkům primárně stahovat vlastní zaměstnance.

Deník

Nové knižní tituly po Novém roce podraží, a to asi o 10 procent. Můžou za to především, jak píše Deník, rostoucí ceny energií a dopravy a taky zdražování papíru. Na cenách knih se vyšší cena projeví až začátkem příštího roku, protože nakladatelství mají s tiskárnami nasmlouvané ceny.

Výběr z médií: regulace krátkodobých pronájmů, pochybné akcie i častější spoření Čechů

Číst článek

Lidé teď často kupují knihy jako dárek k Vánocům pro své blízké. Oproti říjnu se podle Regionálního deníku v listopadu zvýšil prodej knih o 80 procent. Nakladatelé se ale obávají, že budoucí zdražení se odrazí na počtu lidí, kteří budou chtít číst. Přesto chtějí ceny knih držet tak, aby byly stále pro čtenáře dostupné.

Deník také píše o Projektu čapí oázy ochranářské organizace JARO Jaroměř Ve Dvoře Králové nad Labem, který vznikne na Hrubých lukách. Zvítězil totiž v evropské soutěži ekologických projektů. Projekt na obnovu mokřadů pro čápy a další ubývající živočichy se v soutěži umístil lépe než německý návrh ochrany netopýrů nebo třeba italský plán monitorování znečištění na mořském dně. Ochránci plánují vybudovat například velké rozletové voliéry. 

Právo

Drogy jsou v Česku dostupnější, přispívá k tomu třeba online způsob nákupu. Upozorňuje na to páteční Právo. Podle Barbory Kudláčkové z Národní protidrogové centrály uživatelé drog považují nákup v online prostředí za bezpečnější a levnější. Ke komunikaci s dealerem využívají legální a veřejně přístupnou aplikaci, která se zaměřuje na šifrovanou komunikaci.

Online nákup ale nese svá rizika. Nakupující spojuje s lidmi, o kterých vůbec nic neví. Proto není výjimkou třeba vydírání, ale zároveň nejsou neobvyklé ani podvody s prodávanými látkami. Ty můžou být podle deníku smíchané nebo znečištěné, takže uživatelům drog hrozí zdravotní problémy. 

František Zajíc

Zdroj