Výběr z médií: vliv vysokoškolských titulů při hledání práce, vlak mezi Znojmem a Vídní i rostoucí ceny aut

1 měsíc starý 4

Stále více zaměstnavatelů při výběru pracovníků přihlíží více ke zkušenostem, než k dosaženému vysokoškolskému vzdělání. Téma pro deník Mf Dnes. Mezi Znojemskem a Vídní by mohlo znovu vzniknout vlakové spojení. Informuje o tom regionální Deník. A čtvrteční Hospodářské noviny se věnují rostoucím cenám nových i starých automobilů. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha 7:25 8. dubna 2021

Zaměstnavatelé se při přijímání pracovníků řídí spíš zkušeností, než vysokoškolským diplomem, píše deník Mf Dnes | Foto: Anna Kottová

Mf Dnes

V jakých případech používat tituly a jakou roli hrají ve výši platu - to je téma pro deník Mf Dnes. Dočtete se v něm, že vyšší plat dostávají zaměstnanci s titulem hlavně ve státní správě. Obecně se ale zaměstnavatelé při přijímání pracovníků řídí spíš zkušeností, než vysokoškolským diplomem.

Analytik trhu práce: Zavření okresů komplikovalo nábory do práce. Kompenzovat se to bude v dubnu

Číst článek

Ukončené vysokoškolské vzdělání je důležité u náročnějších pozic - například v oblasti medicíny, řízení rizik, IT nebo ekonomických analýz. Vysokoškolský diplom musí mít třeba i policejní piloti. Jak ale píše deník Mf Dnes, ve spoustě firem je v současnosti používání titulů na ústupu - jejich zdůrazňování naopak v některých případech může působit nepatřičně.

Deník

Mezi Znojemskem a Vídní by mohlo znovu vzniknout vlakové spojení. Informuje o tom regionální Deník. Cílem je posílení osobní i nákladní dopravy na vytížené trase přes Břeclav a lepší spoje v koridoru na Brno.

V Česku na rozdíl od sousední země chybí k rychlejšímu spojení mezi Vídní a Znojemskem koleje. Jak píše regionální Deník, v případě alternativní západní trasy přes Havlín by bylo potřeba obnovit dvoukilometrový úsek. Tam přitom před jedenácti lety přestala fungovat i osobní doprava a místní jednokolejku loni od Správy železnic koupila obec.

Lidové noviny

Nejpozději za rok a čtyři měsíce musí Češi vyměnit starý kotel za nový. Těch nevyhovujících ale aktuálně zbývá asi 300 tisíc - a topenáři nestíhají. Upozorňují na to čtvrteční Lidové noviny.

V případě, že si lidé chtějí na výměnu kotle zavolat firmu, měli by počítat s tím, že realizace může zabrat několik měsíců. Jak se dočtete v Lidových novinách, může za to jednak vytíženost řemeslníků, ale i čas nutný na přípravu dokumentace potřebné pro rekonstrukci. Ta se týká třeba žádostí o dotace.

Česko má vracet 1,15 miliardy za chyby v dotacích pro zemědělce. Pokutu odmítá a bude Brusel žalovat

Číst článek

Hospodářské noviny

Hospodářské noviny se věnují rostoucím cenám nových i starých automobilů. V posledním čtvrtletí uplynulého roku totiž ve srovnání s předchozím obdobím zdražily v průměru o 3,5 procenta. U některých značek to bylo až o 15 procent. Vliv na růst cen měla i pandemie koronaviru.

Uzavřené hranice a výrobní závody způsobily, že se v automobilovém průmyslu prodlužuje výroba, dodávky některých modelů jsou navíc kvůli nedostatku komponentů nepravidelné. Jak píšou Hospodářské noviny, na ceny aut mají vliv i přísnější pravidla Evropské komise ohledně emisních norem nebo zvýšených požadavků na bezpečnost vozů.

Ekonom

V jakých oborech letos porostou mzdy a kde si naopak zaměstnanci finančně pohorší? To se dočtete v týdeníku Ekonom. Výplaty podle něj budou vyšší třeba v IT, ve farmaceutickém průmyslu, marketingu nebo v personalistice. Plat by ale měl růst i učitelům.

Nižší platy budou mít naopak lidé pracující v oborech, které viditelně zasáhla pandemie koronaviru. To se týká například gastra, hotelnictví a obecně služeb, doplňuje týdeník Ekonom. Stagnovat navíc budou mzdy i v umění a kultuře, cestovním ruchu nebo ve státní správě.

Zuzana Machálková

Zdroj