Výběr z médií: zdražení plynu a elektřiny pro další domácnosti, šikana vůči kantorům i lék na leukemii

3 měsíce starý 21

V českém tisku se v úterý dočtete, že hrozí odpojení od dodávek plynu a elektřiny, případně výrazné zdražení dalším domácnostem. A to hlavně těm, kterým je smluvně zaštiťují radnice, píše regionální Deník. Šikany vůči kantorům v posledních letech podle Lidových novin přibývá. Ze zprávy České školní inspekce vyplynulo, že asi na třetině navštívených škol se setkali se slovní agresí. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha 7:11 19. října 2021

Šikany vůči kantorům v posledních letech podle Lidových novin přibývá. Ze zprávy České školní inspekce vyplynulo, že asi na třetině navštívených škol se setkali se slovní agresí (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Regionální Deník

Otřes na trhu s energiemi nemusí být s koncem Bohemia Energy zdaleka u konce. Varuje před tím regionální Deník. Podle něj hrozí odpojení od dodávek, případně výrazné zdražení taky dalším domácnostem. A to hlavně těm, kterým elektřinu nebo plyn smluvně zaštiťují radnice. Radnice totiž čekaly na pokles cen energií a dostatečně se nepředzásobily. A v polovině října nemají zajištěny dodávky na příští rok.

Vláda pověřila Schillerovou k odpuštění DPH u energií. Bez novely zatím jen do konce roku

Číst článek

Hospodářské noviny

Dvojice vědců z Masarykovy univerzity v Brně vyvíjí lék proti leukémii. Ten už prošel prvním kolem testů na myších a potkanech. Pokud bude jeho vývoj nadále úspěšný, mohl by přelomový lék vynést vědcům a univerzitě miliardy korun. Téma otevírají úterní Hospodářské noviny.

Lidové noviny

Posměšky, slovní agrese, ale i fyzické útoky - nejen to zažívají někteří učitelé podle úterních Lidových novin. Podle nich šikany vůči kantorům v posledních letech přibývá. Z poslední zprávy České školní inspekce vyplynulo, že zhruba na třetině navštívených škol se setkali se slovní agresí. A výjimkou nebyly ani fyzické útoky.

Kyberšikana trápí děti i rodiče. Online poradny jich vyhledalo o 40 procent více než před rokem

Číst článek

Mf Dnes

Stále víc nemocnic v Česku operuje endoskopicky, tedy šetrnější metodou, po které nezůstávají jizvy. Všímá si toho Mf Dnes. Metoda je rozšířená v neurochirurgii a zejména klasické chirurgii. Pacienti ale někdy čekají na tyto zákroky i několik měsíců.

E15

Lidé pracující z domova jsou snadnější kořist pro počítačové hackery. Upozorňuje na to úterní deník E15. Zabezpečení osobních počítačů nebo mobilů přitom podceňují jak zaměstnanci, tak i jejich zaměstnavatelé. Odborníci proto vyzývají k častější edukaci. Během pandemie kyberútoků výrazně přibylo.

Právo

České lékařství by se mělo víc zaměřit na preventivní medicínu, dočtete se o tom v úterním Právu. Podle něj by tím ubylo civilizačních chorob. Důležitý je například zdravý životní styl, pohyb a taky kvalita stravování. Lékaři ale léčí tu část populace, která vykazuje nějaké rizikové faktory.

Jan Bílek

Zdroj