Výběr z médií: Zlákaní pošťáci, nedostatek krabic a zájem o rejstřík hazardních hráčů

2 měsíce starý 131

Tisíce pošťáků se chtějí soudit kvůli nerovným mzdám, podle deníku E15 ale může jít o žalobní byznys. Iniciativa, která listonoše sdružuje, je totiž před soudem zastupovat nemůže. Hospodářské noviny zase upozorňují na nedostatek krabic, obchodníci se je proto snaží recyklovat. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha 7:12 1. srpna 2022

Karton zdražuje, a e-shopy proto šetří na krabicích, píšou Hospodářské noviny a popisují, jak se obchodníci snaží krabice recyklovat. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

E15

Aktivista tvrdí, že zlákal tisíce pošťáků, aby se soudili kvůli nerovným mzdám. Podle deníku E15 to ale může být žalobní byznys. Sama iniciativa Rovná mzda totiž zaměstnance pošty nemůže před soudem zastupovat. Právní služby jim sice nabízí bezplatně, v případě úspěchu ale bude požadovat 30 procent z vysouzené částky.

Šéf České pošty Knap po čtyřech letech končí, z čela podniku odejde na konci září

Číst článek

Celkem by si tak iniciativa mohla přijít až na miliardu korun. Podle vedení České pošty i odborů se iniciativa jeví podnikatelský záměr. Na její fungování už se zaměřila i Česká advokátní komora.

Hospodářské noviny

Karton zdražuje, a e-shopy proto šetří na krabicích. Všímají si toho Hospodářské noviny. Poptávka po lepenkách polevila už v první polovině letoška a po době růstu zůstává na loňské úrovni. Internetové obchody kvůli drahému papíru stále častěji kupují krabice z druhé ruky. Ušetří na nich až tři čtvrtiny ceny.

Kvůli recyklaci krabic vznikla před rokem a půl aplikace Kamsnim.cz. Pomocí interaktivní mapy v ní zájemci můžou najít obchody, které přijímají opotřebené krabice. V Česku je takových prodejen už asi 170. Obchodníci pak materiál spotřebují na balení vlastních zásilek. Kvůli zdražování papíru se navíc některé e-shopy snaží motivovat lidi k donášce krabic například kávou zdarma.

Právo

Kde je herna, je i zastavárna. Pro malé obce s kasinem na okraji je ale hazard přínos, popisuje geograf

Číst článek

Hráči hazardu se sami hlásí na černý rejstřík, píše pondělní Právo. Mezi osoby vyloučené z hazardních her se jen v červenci nechalo zapsat dvě stě zájemců. Celkem je takových dobrovolníků víc než 3 600. Podle oslovených adiktologů se jedná převážně o ty, kteří cítí, že se hraní hazardních her vymyká jejich kontrole a ohrožuje třeba i jejich rodinu.

Ministerstvo financí, které rejstřík spravuje, přesné důvody zápisu nesleduje. Mluvčí rezortu Šimon Blecha ale předpokládá, že důvodem je právě snaha vypořádat se s negativními důsledky hazardního hráčství. Lidi zapsané v rejstříku provozovatelé pod padesátimilionovou pokutou nesmí do heren a kasin pustit, lidi z rejstříku si nesmí ani zřizovat účty na on-line hry.

Kateřina Bečková

Zdroj