Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Tohle si kupte místo foťáku

před 1 měsíc 31

Ačkoli s mobilem neuděláte stejnou fotografii jako s digitální zrcadlovkou nebo bezzrcadlovkou, přítomnost dvou a více fotojednotek ve smartphonu nabízí široké možnosti použití.

Proč pro fotografování pořizovat smartphone?

 • Nechcete s sebou nosit další samostatné zařízení
 • Potřebujete mít fotoaparát vždy po ruce
 • Často sdílíte fotografie na sociálních sítích
 • Není pro vás důležité dlouhé ohnisko pro sportovní a wildlife fotografii
 • Nemáte problém s vyšší cenou, která leckdy překročí cenu základní zrcadlovky

Pro výběr nejlepších fotomobilů jsme využili naše zkušenosti, které máme z testování smartphonů pro web MobilMania.cz, ale také časopis Computer. Odkazy vedou na náš web pro srovnávání cen Zboží Živě.


Apple iPhone 15 Pro Max: Opět o kus lepší

Cena: 31 390 Kč až 51 969 Kč

iPhony jsou dlouhodobě ceněny pro velmi dobré fotoaparáty a nejinak je tomu i u nejnovějšího modelu Apple iPhone 15 Pro Max. V poslední generaci došlo k u foťáků k papírově poměrně nenápadným inovacím, ale výsledky na výstupu jsou překvapivě výrazně lepší než u rok starého předchůdce.

Primární 48Mpx foťák je stabilizovaný na čipu a má velkou plochu senzoru. Druhým foťákem je 12Mpx ultraširokáč, jenž má také dobrou světelnost a automatické ostření. Jako třetí je zde novinka proti loňskému Maxu – 12Mpx foťák s dlouhým ohniskem (periskopický teleobjektiv), který zvládne pětinásobné přiblížení a disponuje stabilizací.

Foťák v tomto iPhonu je jeden z nejlepších ve fotomobilech vůbec. Produkuje věrné barvy včetně pleťových odstínů u portrétů a skvělé detaily. Optická stabilizace spolu s vylepšenou funkcí skládání obrazu výrazně pomůže zejména v noci, kde jsou snímky znatelně vyváženější a ne jen „uměle tupě přesvětlené“, jako to v nočních režimech předvádějí někteří jiní výrobci.

Další změny se odehrály u videa, které je nyní plynulejší, má lepší barvy a účinnější stabilizaci. Apple opět dokázal doručit vysokou kvalitu v pohodlném provedení pro mainstream, jeho iPhone 15 Pro Max je bez debat aktuálně nejlepším mobilem pro natáčení videa. Trochu s podivem je pouze fakt, že s ani tak výkonným procesorem se Apple neodhodlal k povolení natáčení videa v rozlišení 8K.

Vybrané parametry pro fotografování:

 • 48Mpx primární fotoaparát, světelnost f1.8
 • 3 objektivy
 • video: 4K 60 fps
 • samostatná spoušť: ne
 • blesk: čtyřdiodový
 • stabilizace: duální na hlavním foťáku a foťáku s teleobjektivem

rozměry a hmotnost: 160 × 77 × 8,3 mm, 221 g
displej: 6,7", kapacitní LTPO OLED, 1 290 × 2 796, 460 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, GPS
paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 422 mAh
procesor: Apple A17 Pro (6× A17 Performance, 4 GHz, 3nm)
operační systém: Apple iOS 17
fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk

cena: 35 990 Kč
Přečtěte celý článek