Vybírání Johnsova nástupce: Favoritem zůstává Sunak

4 měsíce starý 100

Bývalý ministr financí Rishi Sunak Foto: Henry Nicholls, Reuters

Vybírání Johnsova nástupce: Favoritem zůstává Sunak

Druhým kolem neprošla generální prokurátorka Suella Bravermanová, která získala pouze 27 hlasů svých kolegů z poslaneckých řad. V předchozím kole přitom obdržela o pět hlasů více.

BREAKING: Tory leadership race whittled down to five - who now go through to next vote on Monday

Rishi Sunak - 101 votes
Penny Mordaunt - 83
Liz Truss - 64
Kemi Badenoch - 49
Tom Tugendhat - 32

And... Suella Braverman is eliminated after getting just 27 votes.

— Pippa Crerar (@PippaCrerar) July 14, 2022

Nejvíce hlasů získal někdejší šéf státní kasy Rishi Sunak (101), v závěsu za ním skončila bývalá ministryně obrany Penny Mordauntová (83). Řadoví členové by však podle nejnovějších průzkumů preferovali v čele vlády právě ji, což Sunakův tým znervózňuje.

Do třetího kola pokračují také ministryně zahraničí Liz Trussová (64), bývalá ministryně pro rovnost Kemi Badenochová (49) a šéf zahraničního výboru Tom Tugendhat (32).

V následujících dnech se dá očekávat větší přeliv podpory mezi jednotlivými kandidáty, protože už je jasné, kdo se profiluje jako favorit a za kým se musí okrajoví kandidáti spojit. V prvním kole vypadl ministr financí Nadhim Zahawi a někdejší ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Tento způsob vybírání premiéra –⁠ tedy v situaci, kdy ho vybírá pouze strana a nikoli voliči –⁠ je velmi specifický a plný politikaření. Očekává se například, že pokud by Sunak viděl, že nemá ve finále šanci porazit Mordauntovou, mohl by části svých podporovatelům říci, aby před posledním kolem podpořili Trussovou a uměle ji tak vybrali jako jeho vyzyvatelku.

V neděli se uskuteční první televizní debata, v pondělí pak bude pokračovat hlasování následované ještě jednou debatou.

podpis
Zdroj