Výbor americké sněmovny požádal Ivanku Trumpovu o spolupráci při vyšetřování útoku na Kapitol

3 měsíce starý 17

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů požádal dopisem dceru bývalého prezidenta Donalda Trumpa o spolupráci při vyšetřování loňského lednového útoku na Kapitol. Výbor žádá Ivanku Trumpovou, jež působila jako otcova poradkyně, o schůzku začátkem února. Vůbec poprvé se při objasňování událostí z loňského 6. ledna poslanci obracejí na člena Trumpovy rodiny.

Washington 21:50 20. ledna 2022

Ivanka Trumpová | Zdroj: Reuters

Šéf výboru Bennie Thompson uvádí, že Ivanka byla s otcem v přímém kontaktu v klíčových momentech 6. ledna 2021, kdy se Trumpovi příznivci dostali do budovy Kongresu, aby znemožnili potvrzení výsledků prezidentských voleb. Trump se dodnes považuje za jejich skutečného vítěze.

‚Trump by neuspěl, ani kdyby byl prezident.‘ Nejvyšší soud povolil vydání dokumentů k útoku na Kapitol

Číst článek

Výbor zajímá, co Ivanka Trumpová ví o otcově snaze přimět viceprezidenta Mikea Pence odmítnout výsledek voleb z roku 2020. Podle výboru byla svědkem ranního Trumpova telefonátu s Pencem.

Výbor má k dispozici svědectví, že Ivanka žádala Trumpa, aby lidi útočící na Kapitol uklidnil. „Svědectví, jež má výbor k dispozici, svědčí o tom, že vás personál Bílého domu opakovaně žádal, abyste zasáhla a přiměla prezidenta Trumpa reagovat na právě probíhající násilnosti a protizákonné jednání na Kapitolu,“ uvádí Thompson v dopise.

Výbor se chce také zeptat, zda se Trump snažil povolat federální jednotky, aby proti násilníkům zakročily. Zatím o tom žádné informace nemá.

Jak bude Ivanka Trumpová na žádost kongresmanů reagovat, zatím není jasné, její právníci na dotazy novinářů neodpověděli, uvedla agentura Reuters.

Americká veřejnost může mít pocit, že Biden není tak silný lídr a nesplnil, co slíbil, připouští Anýž

Číst článek

Její mluvčí v prohlášení potvrdil, že výbor zaslal dopis se žádostí o schůzku. „Jak výbor ví, Ivanka na shromáždění 6. ledna nevystoupila, ale toho dne ve 3.15 odpoledne řekla, že ‚jakékoli narušení bezpečnosti nebo nerespektování zákona je nepřijatelné. Násilí musí okamžitě skončit. Prosím uklidněte se‘.“

Agentura Reuters k tomu poznamenala, že z tohoto sdělení se nedá usuzovat, zda bude Trumpová s výborem spolupracovat.

Trump považuje vyšetřování výboru za politické a snažil se zabránit svým bývalým spolupracovníkům svědčit. Výbor zatím vyslechl kolem 400 svědků a předvolal k výslechu desítky lidí.

ČTK

Zdroj