Výbor ANO schválil kandidátku hnutí pro eurovolby, povede ji Dostálová

před 2 měsíce 71

foto Ilustrační foto - Summit stavebního rozvoje, 20. září 2023 Praha. Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Praha - Výbor ANO schválil kandidátní listinu hnutí pro červnové volby do Evropského parlamentu. Na dnešní tiskové konferenci stínové vlády to oznámil její předseda Karel Havlíček. Kandidátku podle očekávání povede bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, následují poslanec Jaroslav Bžoch a dosavadní europoslanec Ondřej Knotek. Výbor listinu schvaloval korespondenčně do úterý.

Za první trojicí budou na kandidátce následovat další nynější poslanec Evropského parlamentu Martin Hlaváček a jihlavská zastupitelka a ekonomka Jana Nagyová, kterou pražský městský soud ve středu společně s expremiérem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem znovu nepravomocně osvobodil v kauze Čapí hnízdo.

Šestou pozici na kandidátce má poslankyně a bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, na sedmém místě je dosavadní europoslanec Ondřej Kovařík, osmou pozici má českobudějovický zastupitel Tomáš Kubín. Devátý bude Jaroslav Knot, desítku uzavře radní Prahy 2 Jitka Urbánková. Hnutí ANO bude v Evropském parlamentu obhajovat šest mandátů.

Z dalších sněmovních stran a koalic má kandidátku vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) do evropských voleb vést dosavadní europoslanec Alexandr Vondra s kolegyní Veronikou Vrecionovou (oba ODS). V čele kandidátky Pirátů stojí stejně jako v roce 2019 nynější europoslanec Marcel Kolaja. Hnutí STAN povedou do voleb ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová spolu s někdejším poslancem hnutí Janem Farským. Společnou kandidátku opozičního hnutí SPD a neparlamentní Trikolory povede někdejší europoslanec Petr Mach (SPD), který v minulosti stál v čele Svobodných.

Přečtěte celý článek