Výbor brazilského Senátu doporučil obvinit prezidenta kvůli pandemii covidu

2 měsíce starý 21

Vyšetřovací zpráva má téměř 1200 stran a horní komora parlamentu o ní bude hlasovat zřejmě příští týden. Senátoři ji mohou zamítnout nebo změnit.

Dokument podle brazilských médií vykresluje obrázek selhání, nekompetentnosti a popírání vědeckých doporučení, kterými Bolsonaro v úřadu hlavy státu přispěl k podstatnému zhoršení průběhu pandemie. V Brazílii kvůli covidu zemřelo přes šest set tisíc lidí a někteří z nich by podle zprávy mohli žít, kdyby prezident jednal jinak.

„Rozhodnutí nepořizovat vakcíny v období od července 2020 nejméně do ledna 2021, které postrádalo jakýkoli technický nebo vědecký základ a vzpíralo se doporučením mezinárodních zdravotnických úřadů, si vyžádalo životy tisíců Brazilců, kteří by jinak jistě měli z očkování užitek,“ stojí ve zprávě. Právě Bolosnarovo odmítnutí nakoupit včas vakcíny lze podle autorů zprávy posuzovat jako vraždu.

Prezident zpochybňuje i očkování proti covidu

Bolsonaro od počátku pandemii zlehčoval a odmítal opatření proti jejímu šíření s tím, že poškodí ekonomiku a připraví masy lidí o práci. Letos také několikrát napadl u nejvyššího soudu dekrety, jimiž se šéfové států brazilské federace snažili epidemii zmírnit. Prezident zpochybňuje i očkování proti covidu, který on sám loni prodělal. Tvrdí, že nejlepší vakcínou je přímo virus. Jako lék proti nemoci propagoval bez vědeckých důkazů antimalarikum chlorochin či byliny amazonských indiánů, a to navzdory oficiálním doporučením ministerstva zdravotnictví.

Prezident se k obsahu zprávy zatím nevyjádřil, ale už dříve vyšetřování odsoudil jako politicky motivované. Případný proces proti němu by musel zahájit generální prokurátor, kterého do funkce jmenuje právě hlava státu. Kvůli tomu se stíhání Bolsonara jeví jako nepravděpodobné, napsala agentura Reuters.

Zdroj