Výbor Sněmovny reprezentantů obdržel Trumpova daňová přiznání

3 měsíce starý 14

Výbor americké Sněmovny reprezentantů pro státní příjmy obdržel daňová přiznání bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom ve středu zpravodajský web televize CNN, podle něhož jde o daňová přiznání za šest let.

Washington 23:20 30. listopadu 2022

Trump byl prvním prezidentem za posledních 40 let, který nezveřejnil svá daňová přiznání, podle agentury Reuters ve snaze udržet v tajnosti podrobnosti o svém jmění a o činnosti své firmy Trump Organization | Foto: Karen Pulfer Focht | Zdroj: Reuters

Ministerstvo financí vydáním dokumentů vyhovělo soudnímu příkazu z minulého týdne, sdělil ve středu CNN mluvčí ministerstva.

Nejvyšší soud USA minulý týden odmítl zasáhnout poté, co soudy nižší instance rozhodly, že Sněmovna reprezentantů má právo o Trumpova daňová přiznání požádat berní úřad.

Na vyšetřování případů Trumpa bude dohlížet zvláštní vyšetřovatel. Pracoval i jako prokurátor v Haagu

Číst článek

Výbor vedený demokratem Richardem Nealem požadoval Trumpovy daňové záznamy za šest let, především z doby, kdy byl prezidentem. Mělo se jednat jak o Trumpovy záznamy, tak o evidenci několika jeho firem. Podle CNN se neočekává, že budou exprezidentova daňová přiznání v brzké době zveřejněna.

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů uvedli, že požadují Trumpovy daňové záznamy, aby zjistili, zda berní úřad řádně kontroluje prezidentova přiznání, a aby mohli posoudit, zda jsou zapotřebí nové právní předpisy.

Trumpovi právníci toto vysvětlení označili za „záminku“. Tvrdí, že skutečným cílem je odhalit politicky škodlivé informace o Trumpovi, který v polovině listopadu oznámil, že se hodlá v roce 2024 opět ucházet o Bílý dům.

Trump byl prvním prezidentem za posledních 40 let, který nezveřejnil svá daňová přiznání, podle agentury Reuters ve snaze udržet v tajnosti podrobnosti o svém jmění a o činnosti své firmy Trump Organization.

Hlavní otázkou ohledně dalších kroků výboru je, co se stane, až republikáni v lednu převezmou kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů. O Trumpova daňová přiznání demokraty vedený výbor poprvé požádal v roce 2019.

ČTK

Zdroj