Výbuch nedaleko letiště v Kábulu má oběti, zřejmě šlo o sebevražedný útok

3 měsíce starý 19

foto Kouř stoupající z místa výbuchu u letiště v afghánské metropoli Kábulu, 26. srpna 2021.

Kábul - Silná exploze, podle prvních informací pravděpodobně sebevražedný útok, si dnes v okolí letiště v Kábulu vyžádala zatím neupřesněný počet obětí. Informace o výbuchu na twitteru bez podrobností potvrdil mluvčí Pentagonu John Kirby. Stanice Al-Džazíra s odvoláním na bezpečnostní zdroje z Tálibánu informovala, že zraněno či zemřelo bylo 11 osob, a to včetně cizinců. Agentura Reuters uvedla, že zranění mohli utrpět až tři američtí vojáci. S odvoláním na své zdroje v hnutí Tálibán doplnila, že zraněno či zabito bylo nejméně 13 lidí. Rozvědky západních zemí dnes varovaly, že na letišti existuje vážná hrozba teroristického útoku.

Turecké ministerstvo obrany na twitteru napsalo, že výbuchy v blízkosti letiště byly dva. Mezi tureckými vojáky prý nejsou oběti, podobnou zprávu rychle zveřejnily také některé další země, jejichž ozbrojené síly na letišti stále působí.

Několik států už dnes své občany v Afghánistánu vyzvalo, aby se letišti, z něhož dál startují evakuační lety s cizinci a jejich afghánskými spolupracovníky, vyhýbali. Podle agentury AP se ale zdá, že jen málokdo výzvy uposlechl, protože jednotlivé vlády se chystají evakuace ukončit za několik dní či dokonce v řádu hodin.

O situaci u letiště byl podle Reuters informován americký prezident Joe Biden. Reportér listu The Wall Street Journal na twitteru napsal, že výbuch zřejmě nastal u hotelu Baron, který využívali zejména Britové a že na místě je mnoho zraněných. Britské ministerstvo obrany sdělilo, že se urychleně snaží vyjasnit, co se u kábulského letiště stalo.

S blížícím se odchodem USA z Kábulu mnohé země ukončují evakuační lety

Mezinárodní letiště Hamída Karzaie v Kábulu patří v posledních dnech k nejrušnějším dopravním uzlům na světě. Je to prakticky jediná cesta pryč z Afghánistánu, kde převzalo moc radikální islamistické hnutí Tálibán. Hlavní roli v evakuacích diplomatů i afghánských spolupracovníků spojeneckých sil a jejich rodin hrají Spojené státy. Ty se ovšem hodlají stáhnout do 31. srpna. Prodloužení tohoto termínu odmítá jak Tálibán, tak USA. Repatriační lety organizují také Británie, Francie a mnohé další země. Všechny shodně uvádějí, že po odchodu Američanů již nebude na letišti bezpečno, a chtějí se stáhnout dříve než americká armáda. Zároveň připouštějí, že nedokážou včas z Afghánistánu transportovat všechny, kteří by na to měli nárok. Na hranici s Pákistánem čekají tisíce Afghánců, kteří chtějí pryč ze země.

Od začátku evakuací v polovině srpna se podle dnešních údajů Bílého domu z Afghánistánu podařilo přepravit 95.700 lidí, u kterých panovaly obavy, že by jim pod vládou Tálibánu hrozilo nebezpečí. Za středu bylo evakuováno asi 13.400 osob, což znamená, že se tempo evakuací zpomalilo. V úterý se americkými vojenskými letouny a koaličními lety dostalo do bezpečí zhruba 19.000 lidí.

USA, Británie a Austrálie dnes varovaly před hrozbou teroristického útoku na letišti, riziko je podle rozvědek vážné a bezprostřední. Italské vojenské letadlo se při startu z Kábulu stalo terčem střelby, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj z italského ministerstva obrany. Stroj C-130 nebyl poškozen. List La Stampa uvedl, že výstřely z automatických zbraní padly při vzletovém manévru, podle jedné z novinářek na palubě to způsobilo chvilkovou paniku, stroj pak ale nepoškozen pokračoval v letu.

USA na pomoc s evakuací do Kábulu poslaly přes 6000 vojáků, prvních 600 z nich ale ze země již zase odletělo. Podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena bylo ve středu v Afghánistánu ještě 1500 amerických občanů. Deník The New York Times napsal, že i kdyby se podařilo udržet současnou rychlost evakuací 20.000 lidí denně, tak USA nestihnou do konce měsíce evakuovat 250.000 Afghánců s nárokem na zvláštní americké vízum.

Americké evakuační lety míří mimo jiné na spojenecké základny v Evropě, nejčastěji do Německa a do Itálie. V rámci 55 amerických záchranných letů do těchto dvou evropských zemí odletělo 7000 Afghánců, uvedl ve středu generál Tod Wolters. Po třech až čtyřech dnech v karanténě tito lidé zamíří na Dullesovo letiště poblíž Washingtonu, píše AP.

Británie a Francie slíbily pokračovat v evakuačních letech do poslední možné chvíle. Letadla britské armády z Afghánistánu odvezla přibližně 11.000 lidí, z toho zhruba 7000 Afghánců.

Francie oznámila, že letecké evakuace z Kábulu ukončí v pátek večer. "Od zítřejšího (pátečního) večera už nebudeme moci v evakuacích dál pokračovat," řekl dnes rozhlasové stanici RTL francouzský premiér Jean Castex. Francouzské úřady dosud z Afghánistánu přepravily asi stovku francouzských občanů a na 2000 Afghánců, napsala agentura Reuters.

Ukončení evakuačních letů z Kábulu dnes ráno oznámilo Polsko, Dánsko, Nizozemsko a Belgie. Polsko v rámci 44 letů přepravilo přes 1100 lidí, z toho 900 Afghánců, kteří s Polskem dlouhodobě spolupracovali, uvedl dnes vedoucí kanceláře předsedy polské vlády Michal Dworczyk. Poslední polský evakuační let s civilisty podle jeho slov přistane v Polsku dnes, a operace tak bude pro jeho zemi uzavřená. Podle dánské ministryně obrany Trine Bramsenové "lety do nebo z Kábulu již nejsou bezpečné". Na palubě posledního dánského letu bylo přibližně 90 lidí, včetně dánských vojáků a diplomatů, kteří pomáhali s evakuací. Belgie z Afghánistánu evakuovala přes 1400 lidí, uvedl dnes premiér Alexander de Croo.

Také nizozemská vláda oznámila, že poslední evakuační let z Kábulu uskuteční dnes. Na základě pokynů od Spojených států má Haag evakuační operaci ukončit, napsal kabinet v dopise parlamentu. "Je to bolestná chvíle, protože to znamená, že navzdory obrovskému nasazení budeme muset na místě zanechat lidi, kteří mají na evakuaci do Nizozemska nárok," citovala z dopisu agentura Reuters. Nizozemsko zorganizovalo celkem 16 evakuačních letů, z nichž devět mířilo přímo do Nizozemska. Na palubě posledních dvou bylo 299 osob.

Rovněž Španělsko se chystá ukončit evakuační lety tento pátek, informoval dnes deník El País s odvoláním na zdroje z vlády.

Německá armáda zorganizovala ke středečnímu večeru 34 evakuačních letů, kterými z Kábulu přepravila do bezpečí 5193 osob. Z toho více než 3600 bylo Afghánců. Na palubě německých letounů byli také občané 45 dalších států.

Maďarská armáda evakuovala z Afghánistánu od 19. srpna celkem 540 lidí, oznámil dnes ministr obrany Tibor Benkö. Podle něj vojsko evakuovalo mimo jiné zhruba 87 procent "Afghánců s vazbami na Maďarsko". Evakuační operace tímto pro Budapešť podle šéfa resortu obrany skončila. Ruský velvyslanec v Afghánistánu Dmitrij Žirnov řekl, že Moskva ve středu evakuovala kolem 360 ruských občanů. Zhruba 100 Rusů se pro tuto chvíli rozhodlo zůstat v zemi, napsala agentura TASS.

Ve středu své síly z Afghánistánu začalo stahovat také Turecko, které původně nabízelo, že zajistí chod kábulského letiště. Podle tureckého ministra obrany Ankara evakuovala 1129 lidí, ministerstvo zahraničí uvedlo 1404 osob, píše agentura AFP.

Švédsko ke středečnímu večeru z Kábulu převezlo do bezpečí 771 lidí, diplomatů i spolupracovníků. Italský letecký most zajistit přepravu 4000 Afghánců. Austrálie evakuovala na 4000 lidí, z toho 1200 během poslední noci, píše agentura AP.

Do Mexika zamířil záchranný let se 124 novináři a jejich rodinnými příslušníky na palubě. První uprchlíky z Afghánistánu Mexiko přijalo už v úterý. Jednalo se o tým zaměřený na závody robotů, jehož členy bylo pět žen a jeden muž.

Česká republika zorganizovala tři evakuační lety, na jejich palubě vedle českých občanů přiletělo 170 Afghánců. Do Česka armádní letouny evakuovaly zaměstnance české ambasády, české vojáky, afghánské spolupracovníky velvyslanectví a české armády s rodinami a také Afghánce, kteří mají v Česku trvalý pobyt. Evakuační mise podle premiéra Andreje Babiše skončila. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek uvedl, že Česko již přepravilo všechny, kteří byli k evakuaci určeni, a dokončení operace označil za zázrak. Podle spolku Vlčí máky, který pomáhá veteránům, nicméně ještě stále v Afghánistánu zůstávají někteří tlumočníci, kteří pomáhali české armádě.

Na hranici s Pákistánem čekají tisíce Afghánců, kteří chtějí pryč ze země

Nejen kábulské mezinárodní letiště je obleženo tisícovkami lidí, kteří se po ovládnutí Afghánistánu islamistickým hnutím Tálibán snaží uprchnout ze země. Davy Afghánců čekají také na hraničním přechodu, který spojuje afghánské město Spínbuldak a pákistánský Čaman. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Podle něj nejsou zprávy o tom, že by Tálibán bránil lidem v odchodu.

Server BBC uvedl, že na sociálních sítích se objevily nepotvrzené, ale věrohodné záběry na zástupy lidí, kteří se chtějí dostat po zemi do Pákistánu. Na místě jsou celé afghánské rodiny, mnozí si nesou jen pár osobních věcí. Brána na hraničním přechodu je otevřená a někteří lidé procházejí na druhou stranu hranice, píše BBC. O tom, jaká je situace na přechodech s ostatními zeměmi, nemá BBC informace.

Podle agentury AP odcházejí přes hranici do Pákistánu nadále desítky lidí. Počet Afghánců, kteří vstupují do Pákistánu po silnici, ale od začátku tohoto týdne klesá, píše AP.

Pákistánský bezpečnostní poradce Moíd Júsuf řekl, že na hranicích Afghánistánu s Pákistánem nevládne panika, navzdory zprávám o tom, že se na přechodu Spínbuldak shromáždily tisíce lidí. "Jistým požehnáním zatím je, že na afghánském území nepokračuje konflikt a krveprolévání, takže příliv uprchlíků zatím nenastal," řekl Júsuf BBC. Podle něj musí ale mezinárodní společenství s Tálibánem komunikovat, aby se situace v zemi nezhoršila.

Mezi lidmi, kteří se snaží opustit Afghánistán, jsou mimo jiné dosud pracující ženy, které Tálibán počátkem tohoto týdne vyzval, aby se z bezpečnostních důvodů zatím nevracely do zaměstnání. Reportéři BBC mluvili s některými Afghánkami, které uvedly, že zpočátku věřily slibům Tálibánu, že budou moci dál pracovat, ale teď jsou přesvědčeny, že jim to nebude dovoleno.

O svou budoucnost se bojí i mnozí novináři. Afghánská televize Tolo dnes uvedla, že členové Tálibánu zbili jejího reportéra a kameramana, když připravovali zprávu o rostoucím počtu nezaměstnaných v Kábulu. "Ukázali jsme novinářské odznaky, ale oni nás zbili svými zbraněmi," řekl jeden z reportérů. "Vzali mi mobil i pracovní vybavení," dodal. Podle televize Tolo bylo od nástupu Tálibánu zmláceno v Afghánistánu několik novinářů.

Zdroj