Výbuch nelegální rafinérie si v Nigérii vyžádal 25 mrtvých

2 měsíce starý 57

foto Požár ropné rafinerie - ilustrační foto.

Abuja - Nejméně 25 obětí na životech, včetně několika nezletilých, si vyžádal páteční výbuch a následný požár v nelegální rafinérii v nigerijském státě Rivers. S odkazem na činitele a obyvatele o tom dnes informovala agentura Reuters.

"Počet obětí je velmi vysoký.... napočítali jsme 25 těl," řekl Reuters místní lídr Ifeanyi Omano. "Zatím si nejsme jejich identitou jisti," řekl s tím, že mezi oběťmi jsou i nezletilí. Podle Omana a místního obyvatele Chikwema Godwina k výbuchu došlo v pátek velmi brzy ráno. Policie dříve incident potvrdila, ale nesdělila, kolik lidí přišlo o život.

Nelegální rafinovaní ropy není v tomto regionu neobvyklé. Pro chudé obyvatele totiž napojení se na ropovod představuje vidinu zisku. Následná extrakce paliva, která může být tak primitivní, jako vaření ropy barelech, je přitom velmi nebezpečná.

Nigérie je největším africkým vývozcem ropy. Podle odhadů nigerijských úřadů země průměrně denně přichází o 200.000 barelů ropy, tedy více než deset procent své produkce, kvůli lidem, kteří ropu odklánějí a poškozují ropovody. Tato činnost v regionu také přispívá k velkému znečištění.

Zdroj