Výchovné se začne prudce snižovat, až skončí úplně. Stát vyběhl s důchodci

před 3 měsíce 103

Důchodce již brzy čekají skutečně zásadní změny, které významným způsobem promluví do toho, jakou penzi budou pobírat. Sotva došlo k zavedení výchovného, které většina lidí kvitovala s povděkem, už dochází k jeho omezování. Chvíli ještě sice poběží beze změny, avšak již brzy počítejte s tím, že se začne snižovat.

Velké změny

Úpravy jsou poměrně dalekosáhlé a týkají se hned několika faktorů. Do budoucna se počítá s tím, že výchovné budou dostávat pouze ty ženy, které vychovaly tři a více dětí. Pakliže tak někdo obstarával pět dětí, výchovné obdrží pouze na tři z nich.

Výchovné se nicméně bude utlumovat postupně, nebude tedy odstraněno naráz. Vše začne už v roce 2027, kdy se sníží na 300 Kč na první a druhé dítě. V roce 2028 potom klesne na 200 Kč, v roce 2029 na 100 Kč a následně přestane být vypláceno úplně. Rozumějte těm, komu ještě nebylo přiznáno. Pokud už jste ho jednou dostali, tak vám zůstane.

Přesto se i těch, kdo již mají výchovné přiznáno, dotkne další negativní změna. Tato část penze totiž již nebude valorizována. Pro potřeby navýšení důchodů, ke kterému dochází každoročně, se jednoduše z výpočtu vyjme a valorizuje se pouze oddělená část.

Chystají se novinky

Ministerstvo práce a sociálních věcí nicméně chystá náhradu. Půjde především o takzvaný fiktivní vyměřovací základ, který dosáhne výše průměrné mzdy. Pakliže tak dotyčná bude na rodičovské dovolené, bude se jí do důchodového spoření počítat ekvivalent toho, jakoby pracovala za průměrný plat. Dosud tomu tak zdaleka nebylo. Když přitom v náhradní době péče o dítě strávíte třeba několik let, je to značný rozdíl.

Čtěte také: Jsem na světě od roku 1955, ale nikdy se mi tak špatně nežilo. Důchodkyně promluvila o tomto státě i o tom, kolik dostává peněz

Dále se potom počítá se společným vyměřovacím základem, který slouží k tomu, aby se manželé o zátěž způsobenou výpadkem příjmů podělili. Jednoduše budou mít tedy vyměřovací základ dohromady, což by mělo vést k tomu, že i jejich důchod bude podobný. Toto však má být dobrovolná záležitost.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek