Výhrůžky smrtí a další nenávist. Pilot formule 1 nechápal, co rozpoutala jeho nehoda

4 týdny starý 11

V závěrečném závodu sezony hrálo dlouho vše ve prospěch Hamiltona. Ten šel do fenomenální koncovky sezony ve Spojených arabských emirátech se stejným počtem bodů jako jeho rival Max Verstappen. Nizozemec v závodě na sedminásobného mistra světa rychlostně neměl a zdálo se, že Hamilton bude poosmé korunován šampionem. Tím pádem překoná rekord Michaela Schumachera.

Jenže na zadních příčkách jedoucí Nicholas Latifi měl po souboji s Mickem Schumacherem špinavé pneumatiky a nezvládl 14. zatáčku okruhu v Abú Dhabí. Na trať vyjel safety car, ředitel závodu Michal Masi udělal sérii zvláštních kroků a de facto naservíroval Verstappenovi titul do rukou, i když ho měl pilot týmu Red Bull o chvíli předtím zcela mimo dosah.

Stačí jeden incident

„Krádež, podvod,“ volají od neděle 12. prosince zejména fanoušci Lewise Hamiltona. A vznik kontroverzních událostí nedokážou Lafitimu odpustit. Kanadský jezdec vydal rozsáhlé prohlášení, ve kterém se ohlédl za chaosem v Abú Dhabí a hlavně tím, co následovalo.

„Jakmile zavlála šachovnicová vlajka, věděl jsem, že celá věc se bude na sociálních sítích dohrávat,“ napsal 26letý jezdec stáje Williams. „Říkám svůj názor v naději, že to třeba vyvolá další diskusi o on-line šikaně a drastických následcích, které může mít na lidi. Používání sociálních médií jako kanálu k tomu, abyste na někoho útočili nenávistnými zprávami, nadávkami a výhrůžkami násilím, je skandální a je to něco, co odsuzuji,“ popsal Latifi. Pod návalem krutých zpráv se na více než týden ze sociálních sítích vytratil.

„Jak jsme se mohli opakovaně přesvědčit ve všech různých sportech, stačí jeden incident ve špatnou dobu, aby se věci naprosto zvrtly a vyvolaly v lidech – kteří jsou takzvanými ‚fanoušky‘ daného sportu – to nejhorší. Co mě šokovalo, byl extrémní tón nenávisti, urážek, a dokonce i výhrůžek smrtí, které jsem obdržel,“ doplnil.

Jak by na takovouto nenávist reagoval někdo jiný?

Podle internetových konspirátorů Latifi chtěl, aby vyhrál Verstappen, proto naboural. V mírnějších reakcích stálo, že se Schumacherem svedl zbytečně nebezpečnou bitvu, i když mu o nic de facto nešlo. „Někteří lidé říkali, že jsem závodil o pozici, na které nezáleželo, když zbývalo jen několik kol. Ale ať už závodím o vítězství, stupně vítězů, body nebo třeba o poslední místo, vždy do toho dám všechno až do cíle. V tomto ohledu jsem stejný jako každý jiný jezdec na startovním roštu,“ vysvětlil rodák z Montrealu. Podle něj si omluvu za incident zaslouží jediná skupina lidí. „Můj tým.“

Latifi ví, že jakožto světoznámý sportovec potřebuje odolnou hroší kůži. „Ale mnoho komentářů, které jsem obdržel minulý týden, překročilo hranici něčeho mnohem extrémnějšího. Znepokojuje mě, jak by mohl reagovat někdo jiný, kdyby se na něj někdy snesla stejná míra urážek,“ uzavřel.

Ne všichni vyslali směrem k Latifimu nenávistné zprávy. Fanoušci Verstappena byli „vděční“, protože věděli, že jinak by titul jejich oblíbenec nezískal. Šéf týmu Red Bullu Christian Horner pak v nadsázce vzkázal, že na Latifiho čeká doživotní zásoba energetických nápojů.

Rozhořčená Hamiltonova stáj Mercedes podala po dramatickém závěru protest, volala po spravedlnosti. Když komisaři Mezinárodní automobilové federace (FIA) neshledali důvod cokoliv řešit, tým předeslal, že se odvolá. Nakonec ale své rozhodnutí přehodnotil.

Zdroj