Vypadá to, že máme na Hradě aktivistu. Politolog hodnotí první Pavlovy prezidentské kroky

1 měsíc starý 50

„V současné době je Pavel stále ještě důchodce a soukromá osoba. Akt zvolení je první, ale nikoli dostačující podmínka, aby se ujal úřadu. Nejdřív musí složit slib,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Lukáš Valeš. Sám je prý z Pavlovy aktivity před inaugurací rozpačitý.

Valeš upozornil na Pavlův rozhovor s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. „Nevíme, proč na Tchaj-wan volal, nicméně jeho telefonát vyvolal velké pobouření ze strany pevninské Číny. Tchaj-wan je velmi citlivé místo a volat zrovna tam je z hlediska diplomacie a korektních mezinárodních vztahů zvláštní. Navíc nikdo z týmu Petra Pavla nevysvětlil důvod společného rozhovoru,“ uvedl Valeš.

Politolog v souvislosti s Pavlovým telefonátem na ostrov, který Čína považuje za své území, připomněl, že za oblast zahraniční politiky je odpovědná vláda. Prezident je totiž z titulu své pozice právně neodpovědný, zatímco vláda se zodpovídá Poslanecké sněmovně.

„Po éře vlády silných prezidentů, kteří si brali víc pravomocí, než by jim podle Ústavy příslušelo, jsme trošku doufali, že budeme mít prezidenta, který pochopí, že jsme v systému parlamentní, nikoli prezidentské, demokracie. Vypadá to tedy, že máme dalšího aktivistického prezidenta,“ doplnil politolog.

Pavel již dříve uvedl, že má náznaky o tom, že kancelář prezidenta fungovala hůř, než si představoval. Nevyloučil ani podání trestního oznámení. „Všichni jsme viděli, jak fungovala prezidentská kancelář a že tam byla řada věcí přes čáru. Nemyslím si ale, že je to téma vhodné medializovat. Vypadá to, že si chce vyřídit účty s Milošem Zemanem,“ podotknul Valeš.

Zdroj