Vypukla kampaň pro eurovolby. K urnám se půjde za čtvrt roku

před 2 měsíce 26

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení. Do pěti dnů si musejí zřídit volební účet a zveřejnit k němu dálkový přístup. Oznámit jej musejí rovněž Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Registrovat se u tohoto úřadu musejí podle zákona rovněž lidé a sdružení, které se hodlají jako třetí osoby zúčastnit volební kampaně bez vědomí kandidující politické strany, hnutí či koalice. Na kampaň mohou dát maximálně jeden milion korun.

Kandidující strany nesmí překročit limit 50 milionů korun, k čemuž se hodlá přiblížit hnutí ANO. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) o financování zatím jedná, mluví se o částce kolem 30 milionů korun. STAN počítá s 15 miliony korun, Piráti stejně jako SPD, které nyní kandiduje s Trikolorou, s deseti miliony.

Kromě sněmovních stran hodlají kandidovat také sociální demokraté, hnutí SEN 21 a Svobodní, kteří mají zastoupení v Senátu. O udržení alespoň v Evropském parlamentu budou bojovat komunisté, letos prvně v koalici s názvem „Stačilo!“.

Zřejmě nejpočetnější koalicí bude Aliance pro nezávislost ČR v čele s dosavadním europoslancem SPD Hynkem Blaškem, kterou vytvořilo osm převážně nacionálně orientovaných stran. Do evropských voleb chtějí zasáhnout rovněž Svobodní, Zelení a koalice hnutí Přísaha se stranou Motoristé sobě. Celkem by podle dosavadních informací mohly v eurovolbách kandidovat dvě desítky uskupení.

Minulé evropské volby v roce 2019 vyhrálo ANO se ziskem 21,18 procenta hlasů a šesti mandátů. Druhá ODS dostala 14,54 procenta hlasů a čtyři křesla, tři mandáty obdrželi Piráti (13,95 procenta), stejně jako koalice STAN s TOP 09 (11,65 procenta). SPD (9,14 procenta) a KDU-ČSL (7,24 procenta) obsadily shodně po dvou křeslech, poslední z 21 míst pro české europoslance patřilo KSČM za 6,94 procenta hlasů. Celkem bude mít budoucí Evropský parlament 720 křesel místo dosavadních 705.

Voliči, kteří počátkem června nebudou moci hlasovat v domovské obci, mohou od vyhlášení voleb požádat o voličský průkaz. Stejnou možnost mají také Češi žijící v zahraničí. Obrátit se ale musí na příslušný zastupitelský úřad, aby mohli s voličským průkazem hlasovat v Česku. Hlasování na zastupitelských úřadech při eurovolbách na rozdíl od sněmovních voleb možné není.

Letošní volby do Evropského parlamentu se budou v EU konat v rozmezí od 6. do 9. června s ohledem na rozdílné volební dny v jednotlivých členských státech. Budou desátými přímými eurovolbami a zároveň prvním výběrem europoslanců po odchodu Velké Británie z EU.

Přečtěte celý článek