Vyšetřování havárie, při níž zahynul Petr Kellner, se komplikuje

3 měsíce starý 9

Národní rada pro bezpečnost dopravy Spojených států amerických (NTSB) dočasně svěřila vrak havarovaného vrtulníku Airbus AS350 B3 firmě, která ho provozovala. Uvedl to pro server Alaska News Source vyšetřovatel NTSB Clint Johnson. Společnost, respektive ti, u nichž je pojištěna, tak musí zajistit vyproštění vraku z místa nehody. Poté, co tak učiní, se očekává, že vše, co firma na místě nalezne, poskytne NTSB k dalšímu vyšetřování.

„Pokud to dovolí počasí, doufáme, že vyprostíme vrak nejpozději do konce týdne,“ uvedl Johnson v noci na středu středoevropského času pro server Alaska News Source. „Připomínám, že je tu stále mnoho ale.“ Aktuálně totiž v oblasti panují extrémní sněhové podmínky a je vysoké riziko lavin.

Johnson uvedl, že se vrtulník se šesti osobami na palubě zřítil v horách ve výšce mezi 1500 a 1800 metrů nad mořem poblíž města Palmer na Aljašce. Na tomto místě je velmi příkrý terén a vysoké riziko lavin. Podle vyšetřovatelů se helikoptéra zřítila z výšky asi 250 metrů poté, co narazila do hory.

Na místě zemřelo pět lidí včetně podnikatele a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Jeden člověk přežil.

Podle Johnsona je velice obtížné se na místo dostat. Uvedl, že „bude nutné vrak přemístit za pomocí vrtulníku“. Řekl také, že v případě zříceného Airbusu jde o „vrtulník nejnovější generace“, který má několik systémů zaznamenávajících data. Nejde prý o klasické černé skříňky. Podle Johnsona ale tato data mohou ve vyšetřování pomoci. „Může jít o další kousek do mozaiky,“ řekl.

„Doufáme, že se nám podaří tyto skříňky zachránit a stáhnout z nich data, která nám dají lepší obrázek o tom, co se stalo a co vedlo k nehodě.“

Zdroj