Vyšetřovatel dnes v elektrárně v Kolíně příčinu požáru nezjistil

2 měsíce starý 12

foto Hasiči zasahovali 28. prosince 2020 u požáru po výbuchu v kolínské tepelné elektrárně společnosti Veolia Energie Kolín.

Kolín - Vyšetřovatel hasičů dnes neodhalil příčinu pondělního požáru v kolínské teplárně a elektrárně. Na místo se vrátí opět ve středu, vyšetřování bude pokračovat, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle Marcely Dvořákové, mluvčí skupiny Veolia, do které zařízení patří, už byly obnoveny dodávky tepla pro kolínské domácnosti. Po pondělním výbuchu v elektrárně byly částečně regulované. Škoda je předběžně odhadnutá na desítky milionů korun.

"Vyšetřovatel prochází místo požáru, je schopný podle určitých známek, třeba kde byl nejvyšší žár a kde je největší poškození, zjistit, kde začalo hořet nebo kde došlo k výbuchu," řekla Fliegerová. Vyšetřovatel byl v Kolíně od dnešního rána.

Požár se hasičům podařilo zcela zlikvidovat v pondělí večer. V pondělí před 11:00 vybuchl v elektrárně a teplárně uhelný prach na takzvané zauhlovací cestě. Exploze poškodila budovu, následný požár se rozšířil i na střechu a do uhelné šachty a výtahu. Nikdo se nezranil. Radnice v pondělí vyzývala obyvatele městské částí Zálabí, aby kvůli požáru nevětrali. Oficiální likvidaci požáru hasiči vyhlásili před 20:00. Následovala ještě kontrola přívodů plynu a dalších technologií.

Plynový kotel kolínské elektrárny už je zprovozněný, od pondělí jej dočasně nahrazoval záložní zdroj. Dodávky tepelné energie do průmyslových podniků byly v pondělí v Kolíně zastaveny, bez omezení fungovaly pro nemocnici, domy seniorů a dětské centrum.

"Pára i ohřev vody jede na plný provoz. Veolii se v noci podařilo zprovoznit plynový kotel K6 v elektrárně. Pokud se nestane nic neočekávaného, během dnešního dne bude topná soustava plně dotlakována a obnoveny i dodávky pro průmysl," uvedl starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

Zdroj