Vyšetřovatelé havárie Kellnerova vrtulníku řeší, proč byl pouze pilot mimo kabinu

3 měsíce starý 7

„Nebudeme a nemůžeme spekulovat o tom, zda kromě Horvátha mohl přežít havárii i někdo další,“ řekl Clint Johnson, šéf aljašského Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě. „Je to součást vyšetřování, ale dokud si nepromluvíme s přeživším a nebudeme mít k dispozici odborné posudky lékařů, nejsme schopni nic říct,“ dodal.

Záchranáři nalezli Horvátha naživu v kabině stroje. „Uvnitř havarované helikoptéry byli i další čtyři cestující, nikdo z nich už ale nežil,“ potvrdil podplukovník Keenan Zerkel, šéf aljašské národní gardy.

Tělo třiatřicetiletého pilota Russella se našlo mimo vrtulník, řekl Zerkel. Není jasné, zda během havárie ze stroje vypadl, nebo z trosek vylezl sám a zraněním podlehl vzhledem k tomu, že pomoc dorazila příliš pozdě.

Tři hodiny bez pomoci

Helikoptéra nabrala Kellnera a další cestující zhruba ve 14.30 místního času (v neděli 0.30 SELČ) v okolí jezera Wasilla, v jehož blízkosti sídlí i společnost Soloy Helicopters. Proč pasažéři nasedali tam, a ne u luxusní horské chaty Tordillo Mountain Lodge, kde byli ubytováni, zatím není jasné.

Stroj havaroval v 18.34 tamějšího času (neděle 4.34 SELČ) v horách Chugach nedaleko ledovce Knik. Nahlášen byl ale až o dvě hodiny později, kolem 20.30, a až o další hodinu později se podařilo vrak nalézt. Vrtulník tak ležel havarovaný na svahu hory s cestujícími a posádkou tři hodiny bez pomoci.

Předběžné informace naznačují, že si provozovatelé heliskiingu zpočátku neuvědomili, že nastal problém. Pátrání po vrtulníku a jeho posádce začalo až poté, co si firma uvědomila, že s vrtulníkem už delší dobu nemá spojení, uvedly úřady.

Záchranáři transportovali těla obětí nehody až během neděle. Jejich velitel Jim Mullin popsal, že museli pracovat velmi rychle vzhledem k zhoršujícímu se počasí. Do akce byly nasazeny dva vrtulníky aljašské národní gardy. Záchranáři vrak nejprve zdokumentovali z výšky, když nad místem tragédie přelétali.

Tým strávil na místě asi 90 minut opatrným přesunem obětí havárie do jednoho z vrtulníků, řekl. Poté nasedli do druhého vrtulníku na cestu zpět z hor. Ostatky byly převezeny do tamějšího státního lékařského ústavu.

Vrak zatím kvůli špatnému počasí zůstává v horách. Stroj provozovala skupina Soloy Helicopters a podle Clinta Johsnona je za úklid trosek zodpovědná pojišťovací společnost letecké firmy. Vyšetřovatelé doufají, že se úklidovou operaci podaří provést do konce týdne. Očekává se, že vrak bude následně předán do rukou vyšetřovatelů.

Z dosavadních poznatků vyplývá, že Airbus AS 350 B3 před neštěstím nevystoupal dostatečně vysoko a osudově minul vrchol, na němž měl přistát. Podle vyšetřovatelů měl být 10 až 15 stop (3 až 4,5 metru) pod potřebnou úrovní a místo přistání narazil ve výšce 1828 metrů do skalního masivu. Helikoptéra se po nárazu do skály skutálela asi 244 až 274 metrů po svahu dolů.

Zdroj