Výsledek návštěvy ombudsmanky u politického vězně. Dali mu děravou deku

2 týdny starý 6

Alexej Gorinov, ruský politik a městský zastupitel Krasnoselského obvodu Moskvy, byl 8. července 2022 odsouzen k sedmi letům vězení za protiválečné projevy podle paragrafu 207.3 ruského trestního zákoníku. Stal se první osobou, která dostala podle tohoto paragrafu trest odnětí svobody.

Gorinov byl odsouzen za projev na zasedání obecní rady, kterého se zúčastnilo několik osob. Během zasedání zastupitelé na návrh Alexeje Gorinova vyhlásili minutu ticha na památku obětí agrese na Ukrajině. Gorinov také poznamenal, že veškeré úsilí občanské společnosti v Rusku by mělo směřovat k zastavení války.

Politický vězeň teď líčí zajímavé okolnosti kolem návštěvy ombudsmanky v jeho cele.

Před několika dny mu najednou z jeho věcí umístěných ve skladu přinesli Trestní řád Ruské federace, o který večer předtím požádal a který potřebuje kvůli novému případu. Všechny tiskoviny musí projít cenzurou, než se dostanou k vězni. Spolu s Trestním řádem mu donesli Trestní exekuční řád Ruské federace, o který ani nežádal. Přišlo mu to zvláštní.

„Když jsem se vrátil z vycházky do cely, viděl jsem, že tam byl zavěšen nový radiopřijímač. Dokonce jsem přestal připomínat nutnost opravy toho starého. ‚Život se zlepšuje!‘ pomyslel jsem si. Neuběhlo ani deset minut, když jsem najednou dostal 32 dopisů (ne však všechny, jak se později ukázalo),“ píše Gorinov.

Pak se všechny tyhle změny vysvětlily. Najednou přišla zmocněnkyně pro lidská práva ve Vladimirské oblasti Ludmila Valerjevna Romanová.

„Přátelsky jsme si popovídali o mých životních podmínkách a problémech. Dotkli jsme se i některých právních aspektů mých případů. Neměl jsem si na co stěžovat. Až na to, že mi nedávají dopisy včas. Dopisy z domova mi vůbec neposílají a já stále pochybuji o tom, zda jsou odesílány mé dopisy. Obecně mohu jen vyjádřit uznání za pozornost, kterou mi věnují,“ pokračuje politický vězeň.

Pak se ovšem situace změnila.

„Po návštěvě ombudsmanky pro lidská práva přišel víkend, na jehož konci mi z nějakého důvodu vzali dobrou hustou deku a dali mi nějakou rozkousanou s dírami a průstřihy. Netuším, co to mělo znamenat. ‚Co když si budou myslet, že jsem to byl já, kdo poničil státní majetek,‘ pomyslel jsem si a druhý den ráno jsem deku varovně ukázal policistovi, který kontroloval celu. Udělal jsem to s nadějí, že správa o kvalitě deky neví a že mi ji vymění. Dostalo se mi však překvapivé odpovědi: ‚To nic není, napište si žádost o nitě a jehly a zašijete si to.‘ Dobře, popřemýšlím o tom,“ končí Alexej Gorinov historku o příchodu ombudsmanky.

Již před svým zadržením byl Alexej Gorinov ve špatném zdravotním stavu: před několika lety podstoupil operaci plic. Vzhledem k podmínkám věznění a nemožnosti získat plnou lékařskou péči se Gorinovův stav zhoršil a 9. prosince 2022 onemocněl. Po dvoudenní návštěvě lékařského oddělení se neuzdravil, stále měl vysokou horečku a dušnost. Podle serveru Rádia Svoboda po protestech veřejnosti vedení věznice souhlasilo s převozem Gorinova do nemocnice Federálního vězeňského ústavu IK-3 ve Vladimirské oblasti. Kolonie, v níž se nemocnice nachází, je známá mučením. Hovořilo se o ní v minulosti i kvůli tomu, že tam byl v dubnu 2021 na léčení převezen opoziční politik Alexej Navalnyj.

Poměry v ruských vězeních jsou dlouhodobě předmětem kritiky opozičních politiků a občanských aktivistů.

Zdroj