Vyslovit nyní nedůvěru vládě? Nebezpečné, Zeman hraje o hodně, míní Adamová

3 měsíce starý 9

Lídři koalice SPOLU: Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: Roman Černý

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) by při sestavování vlády spolupracovala s Pirátskou stranou a hnutím STAN. Na online chatu s předsedy jednotlivých stran zároveň Petr Fiala odmítl, že by do vlády jakkoli vstupoval s hnutím ANO, a také vysvětlil, proč v současnosti není vhodné vyslovit vládě nedůvěru.

Povolební spolupráci koalice SPOLU s Piráty a hnutím STAN předseda ODS Petr Fiala připustil, byť nebude úplně jednoduchá. „Musím si to dovést představit. Situace je v této chvíli velmi těžká, nebojujeme jen s pandemií, ale i s babišismem, s obrovským střetem zájmů, populistickou levicovou politikou, která tuto zemi vede ke špatným koncům,“ řekl Fiala.

„Budeme muset hledat koaliční partnery. Ten, kdo se nabízí a kdo také mluví o změně, je levostředová koalice Pirátů a STANu. Nijak se netajím, že je mi STAN bližší. Piráti představují novou levici, nebude to jednoduché, ale když se podíváme na to, co téhle zemi hrozí, tak budeme muset se na této spolupráci v nějaké formě domluvit,“ potvrdil na online chatu koalice SPOLU.

Podle posledního modelu společnosti Median by koalice Pirátů a STAN získala 27,5 procenta hlasů, čímž překonala Babišovo hnutí ANO. Se současným premiérem koalice SPOLU rezolutně odmítá v budoucnu jakoukoli spolupráci. „Děláme všechno pro to, abychom změnili českou politiku, aby toto nepokračovalo. Aby přišla zásadní změna; a to se nedá dělat s Andrejem Babišem. Musí skončit střet zájmů, prázdná marketingová, populistická, levicová politika. Pro nás vůbec nepřipadá v úvahu, že bychom s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO vstupovali do vlády,“ upřesnil předseda ODS.

Chaotická jednání vlády během pandemie odhalila její zásadní nedostatky, což však podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové není důvod v současné chvíli vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. „Ve chvíli, kdy bychom dali karty do rukou panu prezidentu Zemanovi, tak tu máme Zemanovu vládu. A to ne jenom do voleb, jak si mnozí myslí. Volby ještě neznamenají, že se vláda okamžitě sestaví, to chvíli trvá. Zeman by udělal všechno proto, aby jeho úřednická vláda vydržela u moci co nejdéle, i kdyby neměla důvěru,“ myslí si Adamová.

To by podle ní přineslo ještě horší situaci, zvláště kvůli protizápadním zájmům prezidenta Miloše Zemana. „Hraje se o hodně, o Dukovany, o Sputnik V, a to všechno je zájem Ruska, který tady pan prezident a jeho okolí bohužel hájí, místo toho, aby hájil zájmy české. Riziko je natolik veliké, že si nemyslím, že bychom měli hlasovat o nedůvěře vládě, jakkoli tato vláda selhává na plné čáře,“ dodala Adamová.

Předsedu Fialovi připadalo rozumné vyslovit nedůvěru vládě a vyvolat předčasné volby na podzim, nikoli v současnosti. „Předčasné volby teď nejsou možné. V tuto chvíli nemáme volební zákon, dohoda a schválení nového bude ještě nějakou dobu trvat,“ uvedl Fiala s tím, že jiné řešení není, než v řádných volbách vyměnit vládu a pak změnit situaci v České republice.

Jenže co bude následovat po volbách? Následující vláda totiž nebude mít jednoduchou pozici. Vypořádat se bude muset s pocovidovými následky a také s 500miliardovým schodkem. „Bude to pro další vládu velká výzva. Vidíme obrovský prostor v tom, abychom dokázali snižovat výdaje státu. Za poslední čtyři roky výdaje na zvyšování počtu úředníků narostly zhruba o více než 100 miliard korun. Pak je to snižování výdajů resortů tak, abychom nesnížili kvalitu výkonu práce, aby se nedotklo zdravotní ani sociální péče. Vidíme obrovský prostor v digitalizaci. Mám osobní zkušenost na resortu v tom, že ročně jste schopen ušetřit na výdajích resortu 1–1,5 miliardy korun, aniž by se to někoho dotklo,“ sdělil předseda lidovců Marian Jurečka.

„Nedá se jen tupě proškrtat z těch deficitů. Je potřeba mít nástroje, které podpoří restart ekonomiky, a dobře fungující podnikatelé a firmy jsou základem toho, aby tady byly daňové příjmy, které pomohou vykrýt i období mimořádných výdajů,“ vysvětlil záměr další vlády.

Koalice SPOLU se ve společném chatu také vyjádřila ke kauze dostavby nového jaderného bloku elektrárny Dukovany za zhruba 250 miliard korun. Současná vláda dělá podle předsedy Fialy všechno proto, aby umožnila vpuštění ruské firmy Rosatom do tendru o tuto stavbu, což je závažné bezpečnostní riziko.

„Dělají všechno pro to, aby pustili ruské firmy do stavby Dukovan, aby to nastavili tak, aby příští vláda to neměla možnost změnit, i když ministr Havlíček a Andrej Babiš tvrdí pravý opak. My velmi dobře víme, co by znamenalo připuštění ruských firem k dostavbě Dukovan v jakékoli podobě,“ podotkl Fiala.

„My posloucháme, co nám říkají naše zpravodajské služby, vnímáme to nebezpečí, které tady je z hlediska bezpečnosti České republiky a z hlediska posilování ruského vlivu. Rusko se dlouhodobě snaží posílit svůj vliv ve střední Evropě a pustit zemi ke strategické infrastruktuře jakýmkoli způsobem je nebezpečný hazard. Budeme dělat všechno proto, aby to nenastalo,“ přislíbil.

Zdroj