Vysočina chce dát dobrovolným hasičům 7,3 milionu korun

2 měsíce starý 22

Poskytnutí peněz dnes zastupitelstvu doporučila krajská rada, řekl hejtman Vítězslav Schrek. Součástí je příspěvek na akceschopnost, na pořízení dopravních aut i příspěvek půl milionu korun pro obec Šlapanov na Havlíčkobrodsku na nákup nové cisternové stříkačky za sedm milionů korun.

Obec, která má u dobrovolných hasičů přes 30 lidí, už má novou cisternu k dispozici. Podle starostky Veroniky Vyšinské byla dodaná 15. prosince loňského roku a od 11. ledna je přihlášená k provozu. „Zatím jsme měli starou cisternu CAS 148, pořád ji ještě máme v majetku, ale budeme ji asi darovat dále, jestli bude ještě nějakou dobu funkční,“ řekla Vyšinská. Nové vybavení sbor podle Vyšinské potřebuje, má vlastní výjezdovou skupinu s 12 členy. „A hned vedle nás je Čepro, tak si myslím, že cisterna tady má docela smysl,“ řekla Vyšinská. Na její pořízení dostala obec s rozpočtem přes 33 milionů korun také 2,5 milionu Kč státních dotací. Čepro se zabývá skladováním a prodejem pohonných hmot.

Na podporu akceschopnosti dobrovolných hasičů je vyčleněno 4,4 milionu korun. Může o ně žádat až 160 obcí. Podle kategorií jejich jednotek požární ochrany mohou žádat 15.000 až 45.000 korun. Z peněz je možné pořídit i ochranné pomůcky nebo palivo. Loni se o dotaci přihlásilo 135 obcí.

O příspěvek na dopravní automobil v celkové výši 2,4 milionu korun požádalo osm obcí, každá by měla obdržet 300.000 korun.

Od roku 2008 do loňska poskytla Vysočina hasičům 254 milionů korun, z toho 76 milionů korun obdržel Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina.

Zdroj