Výstava v jílovském muzeu přibližuje historii i současnost trampingu

4 měsíce starý 11

foto TK k představení programu Středočeského kulturního léta 2023. Expozice Trampingu v regionálním muzeu, 17. května 2023, Jílové u Prahy.

Jílové u Prahy - Historii i současnost trampingu ukazuje nová výstava v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Návštěvníci si mohou při prohlídce posedět na verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu, pročíst si tematické časopisy nebo prohlédnout interiér trampské chaty. Připravena je také velká interaktivní mapa s popisy a fotografiemi trampských osad a další zajímavosti, řekl dnes ČTK spoluautor Michael Antony.

"Původní expozice byla instalovaná v roce 1987 jako první trampská expozice vůbec, ale tahle je úplně nová. Na rozdíl od jiných je věnovaná i současnosti trampingu, což jí dělá dost unikátní. Většinou se jenom vzpomíná na staré zlaté doby, ale málokdo si všímá, že tramping stále ještě žije," uvedl Antony.

Mezi exponáty je například klobouk, který patřil novináři a spisovateli Gézovi Včeličkovi, nebo kytara Jarky Mottla a Tonyho Linharta. Návštěvníci uvidí také poháry ze sportovních utkání, například z mistrovství hokeje z roku 1935. Na dotykové obrazovce se mohou pobavit při prohlížení trampských vtipů a povídek. Mohou si také posedět u osadního ohně, pustit si táborové písně podle vlastního výběru. Děti si vyzkoušejí, jak virtuálně sbalit tornu či uvařit guláš.

Jílovské muzeum vzniklo díky sběratelské vášni Leopolda Čiháka (1832 až 1915), který sbíral vše, o čem byl přesvědčen, že má vypovídající hodnotu. Profesí obchodník sbírku daroval městu, které v roce 1891 otevřelo muzeum. Nyní je tato instituce příspěvkovou organizací Středočeského kraje.

Zdroj