Výstavbu na Formanově náměstí pražští zastupitelé nezamítli

1 měsíc starý 12

Petice žádala, aby nezastavitelné zůstalo celé Formanovo náměstí, ne pouze jeho část. Vyzvala město, aby řeklo jednoznačné ne návrhům na umístění budov na náměstí a zamítlo příslušnou část projektu Staroměstská brána od TaK Architects.

Za projektem stojí majitelé hotelu InterContinental (miliardáři Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš). Signatáři petice nezpochybňovali celý projekt, jen jeho problematickou část objekt Brand Store na Formanově náměstí o výšce čtyř poschodí.

500 podpisů za 5 dní

Pod petici se navzdory opatřením spojeným s covidem-19 během pěti dní podařilo podle exstarosty Prahy 1 Pavla Čižinského (Praha sobě) během pěti dnů sesbírat na 500 podpisů.

Petice reagovala na fakt, že magistrátní památkový odbor a odbor územního rozvoje vydaly na žádost investora stanoviska, v nichž stavbu na Formanově náměstí umožnily. S nimi může investor požádat o územní rozhodnutí.

Stanovisko magistrátního památkového odboru je v rozporu s odborným názorem Národního památkového ústavu. Ústav navrhl prohlásit hotel InterContinental i s okolím, tedy i s náměstím Miloše Formana, za kulturní památku. Ministerstvo kultury by o věci mělo rozhodnout letos.

Magistrátní odbor územního rozvoje pro zamýšlenou komerční novostavbu Brand Store ani nepožadoval změnu územního plánu, ačkoli na náměstí se nanejvýš připouštějí drobné obchodní stavby a služby.

Snahu bratrů Čižinských zamítnout stavbu Brand Store napadl zástupce investora Michal Smrek. Tvrdil, že investor chce sice na Formanovo náměstí umístit budovu, s níž petenti nesouhlasí, ale náměstí nezastavovat. Jan Čižinský připomněl slib voličům, a to ponechat náměstí jako volnou plochu. „Názor, že náměstí má zůstal volné, byl velmi silný,“ připomněl své rozhovory se starousedlíky. Volnou plochu u brutalistického hotelu hájil i jeho spolutvůrce Jiří Georg Gebert.

Projednání petice se snažili přerušit či odložit zastupitelé ANO. Koaliční kluby pirátů a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) nezaujaly jasný postoj. „Nemám dostatek informací,“ tvrdil předseda klubu pirátů Viktor Mahrik.

„Jsem osobně k té stavbě zdrženlivý,“ řekl šéf Spojených sil Jiří Pospíšil. Jednání provázely přestávky a nejasnosti o způsobu hlasování. Vzít petici pouze na vědomí navrhl Pavel Richter (TOP 09).

Zdroj