Vystrčil: Máme čtyři týdny na to zjistit, zda je Zeman způsobilý být prezidentem

3 měsíce starý 47

Prezident má podle Ústavy do 30 dnů od voleb svolat novou Sněmovnu. Pokud tak neučiní, sejde se dolní komora Parlamentu. Prezident Miloš Zeman je aktuálně hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a kolem jeho zdravotního stavu panuje řada otazníků.

Končící předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pořadu 360° uvedl, že očekává, že se prezident svého kroku – svolání parlamentní komory – vzdá. Pokud by k tomu došlo, a Zeman by se zapojil až do další povolební fáze, tedy jmenování nového předsedy vlády, podle Vystrčila bychom do té doby měli vědět, jak na tom prezident je a zda je schopen vykonávat svou funkci.

Prezidentské kanceláři s otázkou na Zemanův stav napíše oficiální dopis. „Považuji za korektní a citlivé to udělat písemně, aby si kancelář prezidenta uvědomila, že v některých případech komunikuje nešťastně,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Vystrčil. „Ať odpoví, nebo ne, je to nějaká informace,“ konstatoval předseda horní komory Parlamentu.

Vondráček má bližší informace o Zemanově zdraví

Šéf Poslanecké sněmovny Vondráček ve vysílání pořadu 360° připustil, že nyní ví o Zemanovi více než veřejnost z médií. „Mám informace, ale žádné, které bych byl oprávněn sdělit veřejně. Vnímám napětí mezi prezidentem a určitou částí Senátu,“ zmínil Vondráček. „Hrad nechce sdělit diagnózu, ale z těch zpráv, které sděluje, usuzuji, že se jeho stav zlepšuje,“ řekl a dodal, že by si hlava státu v následujících dnech zasloužila klid.

Zeman má špatné vztahy s Vystrčilem, se kterým se od cesty šéfa Senátu na Tchaj-wan nestýká. V Senátu jsou navíc zákonodárci, kteří v minulosti otevřeně hovořili o Zemanově odvolání z jeho úřadu.

Zdroj