‚Využila situace ohledně pandemie.’ Přečtěte si příběh rekordní pokuty za ‚frekvenční čip proti covidu-19’

1 měsíc starý 41

„Velmi závažné.“ Tak Česká obchodní inspekce označila přestupek firmy z Roudnice nad Labem, která loni dostala pokutu 1,15 milionu korun za to, že nabízela frekvenční čipy, které měly mimo jiné chránit před onemocněním covidu-19. Proč byl přestupek tak moc závažný? A proč inspektoři nepřistoupili na snížení „likvidační“ pokuty, jak žádala majitelka firmy? Server iROZHLAS.cz přináší příběh nejvyšší loňské pokuty pro e-shop.

Praha 5:00 14. května 2022

Do oběhu se podle majitelky e-shopu dostal jediný leták s nabídkou frekvenčního čipu, který měl chránit také před virem COVID-19. Přesto dostala pokutu přesahující milion korun | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Posílení imunitního systému. Harmonizace psychiky. Ochrana před virem covid-19. Úspěšnost více než 80 %.“ Tak lákal leták na nákup frekvenčního čipu za cenu 500 korun za kus. Šlo o zvýhodněnou nabídku, standardně prý čip stojí jednou tolik. „Více informací naleznete na www.bicomltm.cz,“ psalo se na něm dále.

Leták s tímto sdělením se objevil v severočeském Rumburku v dubnu 2020. Tedy v době, kdy řada zemí bojovala s epidemií onemocnění covidu-19 a v Česku byl kvůli tomu vyhlášen nouzový stav.

Firma ELI ATD z Roudnice nad Labem nabízela „frekvenční čip“. | Zdroj: Česká obchodní inspekce

Odkaz zájemce o „čip proti covidu“ zavedl na stránky Biorezonance Litoměřice, kde majitelka biorezonančního přístroje Jana Ringelová nabízí alternativní terapii a přístup k léčbě. „Terapie biorezonanční metodou dokáže působit i preventivně – díky včasnému odhalení energetického oslabení orgánů je možné ovlivnit nemoci ještě dříve, než se objeví klinické příznaky,“ píše například na webu.

Před dvěma lety na stránkách nabízela ke koupi právě také frekvenční čip z letáku. Přímo u čipu nebyla deklarovaná ochrana před koronavirem, jak vyplývá z rozhodnutí o pokutě. Majitelka e-shopu k němu ale připojila odkaz na článek, kde byl čip prezentovaný jako ochrana před onemocněním covid-19.

„Proti koronaviru nejsme tak bezmocní, jak by se mohl zdát. Biorezonanční terapie BICOM má účinné nástroje na prevenci, posílení imunitního systému a nově díky frekvenčnímu vzorku koronavirů vč. covidu-19, jehož ivertovaná podoba se dá nahrát na speciální čip, i účinnou formu ‚frekvenčního očkování‘,“ stálo v článku z časopisu Meduňka, na který web odkazoval ve svém blogu.

Článek v časopise Meduňka, který popisuje frekvenční čip jako prevenci proti onemocnění COVID-19 | Zdroj: iROZHLAS.cz
Přímo pod článkem sdíleným na blogu byla umístěna nabídka ke koupi frekvenčního čipu | Zdroj: iROZHLAS.cz

A přímo pod ním stránka nabízela čip ke koupi. „Biorezonance Litoměřice vám nyní nabízí možnost koupit ‚preventivní frekvenční čip‘ s nahranou terapií.“ Ta měla posílit imunitní systém, harmonizovat psychiku a ochránit zdraví. Pro nahrání čipu přitom nebyla potřeba ani osobní účast. „Čip je nahráván bez přítomnosti klienta,“ stojí stále na webu.

Likvidační pokuta

Podle majitelky e-shopu byl mezi spotřebitele rozšířen jediný leták se zmínkou o ochraně před koronavirem. „Obviněná kontaktovala výrobce, aby ověřila ochranu před virem covid-19, a po sdělení výrobce, že ve vztahu k novému kmeni koronaviru nebyly výrobky testovány, obviněná obratem stáhla a skartovala připravené letáky,“ uvedla později na svoji obranu podle rozhodnutí o pokutě.

Chybějící informace, ale i nedoručené zboží. Téměř 70 procent e-shopů porušilo loni zákon

Číst článek

I to ale úředníkům České obchodní inspekce stačilo k tomu, aby s podnikatelkou zahájili řízení. A poté jí udělili pokutu – nejdříve 1,25 milionu korun, proti které se žena odvolala. Usilovala o její snížení na 50 tisíc korun, protože více než milionová pokuta pro ni byla podle jejích slov „likvidační“.

Jenže inspekci neobměkčila. „Odvolací správní orgán dodává, že vzhledem k vysoké závažnosti přestupků nelze přistoupit ke snížení pokuty na obviněnou navrhovaných 50 000,- Kč,“ napsali do rozhodnutí úředníci. Pokutu nakonec přeci jen snížili, ale pouze o 100 tisíc korun.

Pokuta to byla rekordní, alespoň co se činnosti e-shopů týče. Za minulý rok uložili inspektoři pravomocně 1260 pokut celkem za 11,69 milionu korun. Nejvyšší sankci 1,15 milionu korun dostala právě společnost ELI ATD, která biorezonanci v Litoměřicích provozuje. Server iROZHLAS.cz si proto rozhodnutí o pokutě vyžádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Bezprecedentní pandemická situace

Z rozhodnutí o sankci vyplývá, že nabídka frekvenčního čipu nezpůsobila nikomu přijmou újmu. Proč tedy přesto inspektoři trvali na tak vysoké pokutě a přestupek hodnotili jako velmi závažný?

„Obviněná svými nekalými praktikami zneužila závažným způsobem důvěřivost spotřebitelů v bezprecedentní a náročné pandemické situaci,“ zdůvodnila své rozhodnutí pokutu nesnížit inspekce. Spotřebitelé se podle dokumentu mohli cítit zmateni a vystrašeni.

„Ze žádných oficiálních zdrojů nepřicházela informace o léku či jiném řešení pandemie. Obviněná této situace využila a nabízela spotřebitelům ‚řešení‘ v podobě ochrany před koronavirem prostřednictvím nabízených výrobků,“ píše dále inspekce. A svoji roli sehrál i fakt, že k tomu došlo v době, kdy byl v Česku vyhlášený nouzový stav.

Duševní působení výrobku

Žena odmítala, že by tvrdila, že čip může onemocnění koronavirem zabránit. „Sám správní orgán uvedl, že přímo u nabízeného zboží nebyla deklarována ochrana před virem covid-19,“ namítala.

Správní orgán podle ní skutečnost, že se lidé mohli domnívat, že čip proti onemocnění skutečně funguje, dovodil „pouze na základě jednoho letáku a článku v časopise Meduňka zmiňovaném na blogu obviněné, jehož autorem ani není obviněná“. 

Zároveň ale nesouhlasila se závěry posudků Českého telekomunikačního úřadu a Státního úřadu pro kontrolu léčiv, které inspekce oslovila, aby čip a jeho vliv na zdraví člověka posoudily. A obě instituce účinky proti onemocnění koronavirem odmítly.

„Obviněná nechce zpochybňovat závěry Českého telekomunikačního úřadu a Státního ústavu pro kontrolu léčiv, od kterých si správní orgán vyžádal stanoviska. Avšak tyto instituce mohou posoudit jen konkrétní část technického provedení výrobku. Správní orgán zcela pomíjí duševní a psychologické působení výrobku,“ dodala.

Odkaz na článek v časopise Meduňka, kde je popisované „frekvenční očkování“ proti covidu-19, ale na blogu stále visí.

Přitěžující okolnosti

Nabídka frekvenčního čipu nebylo jediné, co inspekce majitelce e-shopu vytkla. Žena na webu nabízela také produkt Somavedic – jakýsi šperk či ozdobu na krk, u kterého byly napsané nepravdivé informace.

„Uváděla, že po nabití (umístěním po dobu několika hodin k Somavedicu, který má člověk doma) vytváří energetickou ochranu do vzdálenosti 1 m od těla (energetická bublina),“ napsali inspektoři do rozhodnutí. Ani tyto účinky se ale podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv nepodařilo prokázat.

Jako přitěžující okolnost pak podle inspekce bylo také to, že na internetových stránkách neměla uvedené povinné informace, jako že spotřebitel má právo na odstoupení od smlouvy, reklamaci a podobně.

Redakce iROZHLAS.cz oslovila také majitelku e-shopu. Ta ale na zaslané dotazy nereagovala. Není přitom jediná, kdo frekvenční čip ve spojení s prevencí proti onemocnění covid-19 nebo dalšími koronaviry nabízela nebo nabízí. 

Tereza Čemusová

Zdroj