Vyzbrojení policisté i mimo službu? Možná už brzy, vedení chce změnou zvýšit bezpečnost

před 5 měsíce 92

Od roku 2008 u sebe policisté v době služebního volna nemohou nosit zbraň. Vyplývá to ze závazného pokynu policejního prezidenta, který ukládá, že strážce zákona „v době mimo výkon služby zbraň zpravidla nenosí. Pokud ji chce nosit domů, musí o to požádat policejní funkcionáře“.

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci schválili nový zákon o zbraních. Prodejci musí povinně hlásit podezřelé nákupy

Dosáhnout výjimky a být ozbrojený i v civilu je podle informací iDnes složité. Muži zákona totiž musí o povolení žádat u nadřízených, kteří je prý neradi udělují. „Absolutně nikomu to nedovolí. Nechtějí nést spoluzodpovědnost, že by někdo pistoli ztratil nebo mu ji ukradli. Pak by museli sami velitelé zdůvodňovat, proč nošení domů povolili, a toho se každý bojí, má hned na krku inspekci,“ uvedl pod podmínkou anonymity policista z Královéhradeckého kraje.

Policejní prezidium údajně nemá informace o tom, kolik policistů u sebe nosí zbraň i v civilu. Souhlas jim totiž nadřízený může udělit i ústně. Rozvolnění pravidla a tedy více zbraní v rukou policistů v době služebního volna podporuje někdejší vedoucí odboru republikového úřadu vyšetřování a zástupce šéfa Inspekce ministra vnitra Leo Salvet.

„Já jsem vždycky učil policisty, že policajtem jste 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu. Jste povinen zakročit, i když nejste ve službě. Policista by měl mít zbraň u sebe. Nevíte, kdy se nachomýtne do situace, kdy může zachránit život,“ řekl Salvet, který vyučuje na policejní škole.

Podobný názor zastávají také někteří odboroví předáci. „Dnes se povolení nosit zbraň domů vydává na rok, pak je třeba žádat znovu. Byli bychom pro to, aby – pakliže je policistovi povolení vydáno – trvalo na neurčitou dobu,“ sdělil předseda výkonného výboru Unie bezpečnostních složek pro Policii ČR Petr Kuchař.

Muži zákona však v této věci nejsou zcela zajedno. Někteří upozorňují i na rizika spojená se zbraněmi v rukou. „Policajti mnohdy páchají sebevraždy služební pistolí, někdy u toho zastřelí i někoho z příbuzných. Chápu, že tohle riziko žádný velitel na sebe nevezme,“ popsal pro iDnes člen prvosledové hlídky z Prahy.

Změna na obzoru?

Změna by mohla nastat už brzy. „Na poslední poradě s policejním prezidentem minulý týden jsme se o tom bavili. Prezidium by si přálo, aby policisté více projevovali zájem brát si zbraň i během služebního volna,“ řekl předseda Nezávislého odborového svazu Policie Tomáš Machovič.

Také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) potvrdil, že se vedení policie připravuje sjednocení postupu policejních velitelů v dané věci. „Stále ale platí, že nadřízený nemůže žádného policistu nutit k tomu, aby nosil zbraň mimo službu,“ uvedl. Také policisté zdůrazňují, že by byli rádi pouze za možnost sebou služební zbraň nosit, nikoli za povinnost.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hlášení podezřelých nákupů zbraní nic neřeší. Vrahovi bohatě stačí dvě pistole, tvrdí expert

Přečtěte celý článek