Vyždímat z ampule šest dávek místo pěti jde, potvrdil Babišova slova hlavní lékárník z Motola

1 měsíc starý 70

„Matematicky to tak vychází. Je to standardní věc, která se ve farmaceutické výrobě dělá, pokud je v jedné lahvičce více dávek,” řekl v úterý Horák novinářům.

Americká léková agentura FDA podle něj správně povolila použití „až šesti dávek”.

Výrobce počítá při plnění lahvičky a stanovení počtu dávek podle Horáka s takzvaným "mrtvým objemem", který vzniká při natažení každé injekční stříkačky.

Automaticky 20 procent navíc? Ne vždycky

„Víme ze zkušenosti, že s těmi jehlami a stříkačkami, které se používají na aplikaci vakcíny proti covidu, to udělat jde. Na druhou stranu evropská schválená informace hovoří o pěti dávkách,” dodal. Nemocnice by tak podle něj potřebovala vyjádření od výrobce a od lékových agentur, že je postup se šesti dávkami možný.

„Zdravotníci mě informovali, že z jedné ampule natáhnou ne pět, ale šest dávek. To by znamenalo, pokud to EMA schválí, že by Unie místo 300 milionů dávek dostala 360 milionů dávek,“ řekl v pondělí Babiš Nově.

„Rozhodně nemůžeme extrapolovat, že tím pádem získáme 20 procent vakcíny navíc. Ne vždycky se to podaří,” zmírnil premiérův optimismus Horák.

V Česku se začalo očkovat v neděli první vakcínou povolenou pro použití v Evropské unii od firem Pfizer a BioNTech. Česko jich má objednáno závazně zhruba čtyři miliony dávek, každý očkovaný musí dostat dvě.

Na základě uplatněné opce by mělo být možné získat ještě dalších asi 2,4 milionu dávek. Dosud jich bylo do Česka dodáno 9750, další se očekávají ve čtvrtek. Celkem je od různých výrobců objednána po 6,9 milionu lidí.

Zdroj