Vyzkoušeli jsme Galaxy Ring. Chytrý prsten od Samsungu je příjemně lehký. A už konečně víme, co všechno dokáže

před 1 týden 56

Tím největším lákadlem představovací akce Galaxy Unpacked v Paříži podle našeho názoru nebyly nové skládací telefony, ale spíše hodinky Galaxy Watch Ultra a hlavně chytrý prsten Galaxy Ring. Samsung jej konečně „dopředstavil“ se vší parádou, nechal nás, abychom si prsten vyzkoušeli a navrch přidal kompletní specifikace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prsten Galaxy Ring se bude nabízet v těchto třech barevných variantách. Na prst jsme si nasadili zlatou barevnou variantu

Galaxy Ring je extrémně lehký prsten, který váží od 2,3 až do 3 gramů. Hmotnost je natolik kolibří, že jsem vystavené prsteny považoval jen jako makety ze sady pro otestování velikosti, kterou bude Samsung pro zájemce o prsten nabízet s předstihem.

Právě velikost prstenu bude zřejmě největším problémem, protože má prsten celkem devět velikostí (americké velikosti 5 až 13), a bude tedy nutné otestovat, zda přesně sedí na vašem prstu, popř. zda jej můžete „ve zdraví“ sundat. Zatímco u značky prstenů Ultrahuman mi hodně natěsno seděla velikost 8, a devítka byla „tak akorát“, u Galaxy Ring je to až desítka. Devítku bych zřejmě nesundal z prstu, což by se ochrance u vystavených produktů určitě nelíbilo...

Dostupnost a cena:

Samsung Galaxy Ring:

  • černá, stříbrná, zlatá
  • velikosti 5 až 13 (celkem 9 různých variant)
  • 449 EUR (v přepočtu cca 11 500 Kč)
  • V ČR zatím nebude v prodeji

Ale zpět k samotnému prstenu, který má rozměry 7,0 × 2,6 mm a je vyrobený z titanu (Grade 5), který je nepatrně vydutý směrem dovnitř, tzn. je konkávní. Prsten splňuje zvýšenou odolnost IP68, 10 ATM, takže se s ním můžete i libovolně potápět, a k dostání bude ve třech barevných variantách. Černá a stříbrná je příjemně matná, zlatá je naopak lesklá. U každého z prstenu se samozřejmě bude lišit i kapacita baterie. Nejmenší „pětka“ má 18mAh baterii, největší „třináctka“ zase kapacitu 23,5 mAh. Právě u ní se udává výdrž 7 dní, pro menší modely prstenů bude s každým zmenšením kapacity baterie o něco nižší.

K nabíjení slouží doplňkové nabíjecí pouzdro s konektorem USB-C  a LED osvětlením (rozměry 50 × 50 × 25 mm). Součástí průhledné krabičky o hmotností 62 gramů je baterie o kapacitě 361 mAh. Stačí do ní přesně vložit prsten (snímači dopředu mezi výlisy), a začne jeho nabíjení. Snímačů je celkem šest, samostatně je pak na prstenu teploměr a uvnitř je připraven akcelerometr. Prsten má 8GB paměť a jeho výkon zajišťuje mikrokontroler Nordic MCU.

Spánek, srdeční tep i ovládání telefonu

Prsten jako takový se připojí k mobilu prostřednictvím Bluetooth 5.4, ve smartphonu se k prstenu připojíte přes aplikaci Galaxy Wearable. Veškerá zdravotní data jsou synchronizovaná s aplikací Samsung Health. I z toho vyplývá, že prsten bude fungovat primárně se Samsungy. Veškerá data, která prsten naměří, jsou k dispozici bez předplatného.

Základem je analýza spánku pomocí spánkového AI algoritmu, z něhož se počítá vaše skóre. Do něj promlouvají metriky jako jsou pohyb během spánku, latence spánku a také srdeční a dechová frekvence. Ženy mohou díky měření teplot lépe sledovat svůj menstruační cyklus.

Klepněte pro větší obrázek
Testovací sada k prstenu Galaxy Ring s devíti velikostmi

Spánkový kouč u prstenu pomůže s kvalitnějším spaním. Funkce Energy Score využívá Galaxy AI k tomu, abyste viděli svůj aktuální zdravotní stav v podobě číselné hodnoty. Skóre se počítá podle spánku, aktivity, tepové frekvenci ve spánku a variability srdečního tepu. Welness Tips zase slouží ke zlepšení vaší kondice, a to v oblastech, které vám tato funkce vytipuje. 

Prsten měří srdeční tep a dokáže upozornit na příliš vysokou nebo naopak na příliš nízkou. Live Hearth Rate Check může změřit aktuální srdeční tep. Prsten dokáže sám od sebe detekovat chůzi a běh, upozorňuje na neaktivitu a podporuje i gesto poklepání palce a prstu, na němž je Galaxy Ring nasazený. Tuto zkratku využijete třeba k odmítnutí budíku nebo k pořízení fotografie ve spárovaném telefonu. Ztracený prsten můžete dohledat v aplikaci Samsung Find.

Klepněte pro větší obrázek
V této krabičce se prsten bezdrátově dobíjí

Pokud budete prsten nosit společně s hodinkami řady Galaxy, získáte přesnější naměřené údaje, zejména ty, které se týkají spánku. Prsten z toho bude zase profitovat delší výdrží na jedno nabití, konkrétně zhruba o třetinu.

Samsung si však zatím evidentně není jistý, že se z chytrého prstenu stane mainstream. Svědčí o tom start prodejů Galaxy Ring jen na třech trzích v Evropě, konkrétně ve Francii, Velké Británii a Německu. Právě to bude pro nedočkavé zájemce z Česka zřejmě ideální destinací. Máme potvrzeno, že dovezený prsten u nás bude fungovat, ale lokální pobočka Samsungu pro něj nebude poskytovat žádnou podporu. V případě problémů se tak budou muset uživatelé obrátit na pobočku země, kde si prsten pořídili. 

Přečtěte celý článek