Výzkumníka v Antarktidě po pěti dnech zachránili

2 měsíce starý 18

Australský Airbus A319 u australské antarktické základny Wilkins Foto: Profimedia.cz

Výzkumníka v Antarktidě po pěti dnech zachránili

Zachráněný působil na australské polární stanici Davis, kde se u něj projevily zdravotní potíže. Jeho stav byl tak vážný, že nemohl na stanici zůstat, a tak se spustila záchranná operace. Čím polárník onemocněl, nebylo uvedeno, pouze bylo sděleno, že neměl covid-19.

AAD oznámila, že „naštěstí pro operaci“ dokázal čínský ledoborec proplout. Na palubě měl vrtulníky, které mohly přepravit australské záchranáře do vzdálenosti 40 kilometrů od hladiny.

Ti tam pak vybudovali přistávající plochu pro lyžemi vybavené americké letadlo Basler BT-65, což je upravený letitý Douglas DC-3.

Americký stroj uletěl 2200 kilometrů z americké polární stanice McMurdo na australskou stanici Wilkins, kde vyzvedl australského lékaře. S tím pak letěl na stanici Davis, kde naložili nemocného a dopravili na stanici Wilkins. Tam už je běžná ranvej, a tak mohl australský Airbus A319 dopravit 24. prosince do Hobartu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Zdroj