Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve středu kvůli úmrtí předáka ruské opozice Alexeje Navalného v sibiřské věznici rozhodl o předvolání ruského velvyslance v České republice Alexandra Zmejevského. Na úřadě s ním hovořil náměstek ministra Eduard Hulicius (KDU-ČSL). Informaci webu Blesk.cz potvrdil mluvčí ministerstva Daniel Drake.
Praha 12:05 21. února 2024
„Mohu potvrdit, že ministr Lipavský rozhodl o předvolání ruského velvyslance v souvislosti se smrtí Alexeje Navalného. Česko vyzvalo k vysvětlení okolností smrti a vysvětlení nevydání těla rodině zesnulého,“ uvedl Drake. Ruského velvyslance si kvůli Navalného úmrtí v posledních dnech předvolala řada evropských zemí, například Německo, Británie, Itálie nebo Polsko.
Lipavský: Nemusíme na ruském pískovišti poskočit, když se jim to hodí. Ukrajina má právo se bránit
Číst článek
Naposledy si Lipavský na úřad předvolal ruského velvyslance loni v říjnu, a to kvůli útoku na civilisty v ukrajinské obci Hroza, při kterém zahynulo téměř 60 lidí. Útok tehdy zasáhl ve vesnici obchod a kavárnu.
Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval Putinův režim, mimo jiné za korupci. Opoziční předák vinil Kreml, že vydal svého času rozkaz ho otrávit. Hned po návratu do vlasti z Německa, kde ho z otravy vyléčili, byl Navalnyj uvězněn. Postupně dostal za různá obvinění tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.
V pátek ruská vězeňská služba oznámila, že se sedmačtyřicetiletému Navalnému při vycházce udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit. Navalnyj podle úřadů zemřel v trestanecké kolonii, která je vzdálená asi 1900 kilometrů od Moskvy, leží za polárním kruhem a je pokládaná za jednu z nejdrsnějších ruských věznic. Okolo úmrtí kritika Kremlu panuje řada nejasností, Západ ze smrti viní režim ruského prezidenta Vladimira Putina.
ČTK