Vyzvali jsme vládu, aby podpořila iniciativu o dočasném pozastavení patentů na léčiva a vakcíny proti koronaviru. Patentování to...

2 měsíce starý 19
Vyzvali jsme vládu, aby podpořila iniciativu o dočasném pozastavení patentů na léčiva a vakcíny proti koronaviru. Patentování totiž omezuje produkci vakcíny, kterou v současnosti mohou vyrábět pouze firmy, které ji vyvinuly, a několik jimi vybraných partnerů. To očkování zásadně zdražuje a zpomaluje. Minulý týden podobnou výzvu Evropské radě zaslalo 114 europoslanců včetně Mikuláše Peksy a Marcela Kolaji.

„Je na čase změnit naše chápání patentové ochrany, zejména pokud je překážkou k záchraně dalších nemocných. Státy by například firmám mohly kompenzovat výdaje za výzkum a doplatit je bonusem za podstoupený risk z utopených nákladů, případně by firmám mohly nahrazovat zisky ušlé z uvolnění patentu,“ dodává místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

„Mutace koronaviru dokazují, že nikdo nebude úplně v bezpečí, dokud nebude proočkována většina světové populace. Dokud taková situace nenastane, budou dlouhodbě ohroženy i státy, kde očkování zafunguje. Tzv. duševní vlastnictví by nemělo klást dodatečné překážky v produkci a distribuci vakcín,“ vysvětluje europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa.

„Vyzýváme tedy českou vládu, aby podpořila dočasnou výjimku z patentů, o niž již v říjnu 2020 žádali zástupci Jihoafrické republiky a Indie. To ale hlasy mnoha členů Světové zdravotnické organizace (WTO) neprošlo – například kvůli Austrálii, Brazílii, Kanadě, Japonsku, Norsku, Švýcarsku, Velké Británii, ale také EU a USA,” říká předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Zdroj